Facebook Google+ Twitter

Gruzja: Niech UNESCO skontroluje Abchazję i Osetię Płd

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 20:55

Gruzińscy parlamentarzyści chcą, aby tereny separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej odwiedzili eksperci UNESCO.

Szef komisji do spraw nauki i kultury Georgij Gabaszwili uważa, że międzynarodowi eksperci powinni zbadać, na ile prawdziwe są informacje o niszczeniu przez separatystów pomników gruzińskiej kultury.

Od kilku miesięcy gruzińskie media informują o akcjach niszczenia pomników kultury, organizowanych przez samozwańcze władze w Suchumi i Cchinwali. Dziennikarze powołując się na świadków wielokrotnie informowali, że na terenach Osetii Południowej palone są gruzińskie książki, zeskrobywane ze ścian cerkwi gruzińskie napisy, a na cmentarzach - niszczone gruzińskie nagrobki.

Gruzińskie ministerstwo kultury alarmowało również, że separatyści budują bazy wojskowe w pobliżu zabytkowych klasztorów, co może doprowadzić do ich dewastacji.

Tbilisi twierdzi, że dysponuje nagraniami video i fotografiami gruzińskich pomników kultury zlokalizowanymi na terenach zbuntowanych republik i udostępni te materiały ekspertom UNESCO.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.