Facebook Google+ Twitter

Gruzja: Opozycja zapowiada milionowe demonstracje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-21 14:38

Gruzińska opozycja przygotowuje się do kolejnej fali protestów. Jak twierdzi jeden z jej liderów - Lewan Gaczecziładze, w wyznaczonym dniu na ulice wyjdzie milion osób.

Gaczecziładze ujawnił, że liderzy opozycji zabiegali o wsparcie finansowe za granicą. „Zrobimy wszystko, aby w Gruzji skończył się reżim Saakaszwilego" - stwierdził opozycyjny polityk podczas wiecu przed budynkiem parlamentu w Tbilisi.

Gruzińska opozycja protestuje od ponad dwóch miesięcy domagając się ustąpienia Micheila Saakaszwilego i rozpisania przedterminowych wyborów. Jak do tej pory największą liczebnie akcję zorganizowano pod koniec maja, kiedy to na ulice Tbilisi wyszło ponad 60 tysięcy zwolenników opozycji.

Według informacji gruzińskich mediów, w nocy nieznani sprawcy obrzucili wejście do budynku parlamentu butelkami z benzyną. W ostatnich dniach kilkakrotnie dochodziło do starć policji z opozycjonistami. Kilkanaście osób trafiło do aresztu. Są ranni zarówno po jednej jak i po drugiej stronie.

Zdaniem niezależnych komentatorów, jeżeli napięcie wciąż będzie rosło w Gruzji może dojść do zamieszek. Część opozycji jest przeciwna radykalnym działaniom. Lider ugrupowania „Sojusz dla Gruzji" Irakli Alasania chce rozmów z władzami o zmianach w konstytucji i ogłoszenia przedterminowych wyborów. Zdaniem Alasani, tylko na drodze konstytucyjnej będzie można zmienić prezydenta i parlament oraz przeprowadzić demokratyczne reformy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.