Facebook Google+ Twitter

Gruzja. Prozachodni Ruch Narodowy triumfuje w wyborach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-21 18:51

Zjednoczony Ruch Narodowy gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego zdobył ponad 63 procent głosów w wyborach do parlamentu w tym kraju. Takie wstępne wyniki głosowania, oparte na sondażach przeprowadzonych wśród głosujących po wyjściu z lokali wyborczych, podały miejscowe sieci telewizyjne.

Tymczasem gruzińska opozycja twierdzi, że to ona wygrała wybory. Levan Gaczecziładze, lider Zjednoczonej Koalicji powiedział, że po wynikach exit pools widać, iż wybory zostały sfałszowane. Jego ugrupowanie w sondażach znalazło się na drugim miejscu o zebrało- według exit pools- 14 procent głosów.

W Gruzji zakończyły się wybory do jednoizbowego parlamentu,w którym zasiada 150 deputowanych. Połowę swoich przedstawicieli Gruzini wybierali w jednomandatowych okręgach wyborczych a pozostałych - w wyborach proporcjonalnych.

Zwycięstwa partii rządzącej Micheila Saakaszwilego spodziewali się eksperci na długo przed wyborami. Gruzini - zdaniem komentatorów akceptują hasła Saakaszwilego o jednoczeniu się z Unia Europejska, współpracy z NATO i walce z korupcją.

Ugrupowania opozycyjne zapowiadają na dziś wiec podczas którego przedstawić zamierzają dowody na fałszowanie wyborów. Tymczasem minister sprawiedliwości Gruzji zaapelował do opozycji o nie podżeganie do protestów i powściągnięcie się od wyrażania pochopnych opinii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.