Facebook Google+ Twitter

Gruzja. W Gori ponownie ustawią pomnik Stalina

Według informacji ministerstwa kultury Gruzji usunięty w 2010 pomnik Józefa Stalina powróci na główny plac rodzinnego miasta sowieckiego dyktatora. Monument ma stanąć w Gori przed rocznicą urodzin Stalina, która przypada na 21 grudnia.

Pomnik Józefa Stalina w Gori / Fot. Gilad Rom z Israela / http://www.flickr.com/people/9464116@N0824 czerwca 2010 roku pod osłoną nocy, przy wsparciu policji, pomnik Józefa Stalina ustawiony w centrum rodzinnego miasta dyktatora zdjęto z cokołu. Na jego miejscu miał stanąć pomnik ofiar wojny rosyjsko-gruzińskiej. Monument ten usunięto w ramach polityki prowadzonej przez prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego ponieważ twierdził, że Józef Stalin i Związek Sowiecki byli okupantami i w Gruzji podjęto kampanię dekomunizacyjną, również w sferze symbolicznej.

Po ostatnich wyborach parlamentarnych, które wygrała koalicja Gruzińskie Marzenie założona w 2012 roku przez miliardera Bidzinę Iwaniszwiliego, pojawiła się inicjatywa o przywrócenie i ustawienie pomnika na dawne miejsce.

Partia rządząca a także różne organizacje pozarządowe i władze miasta, chcą nie tylko ponownego ustawienia pomnika. Chcą również przywrócić pamięć o Związku Sowieckim i poprawić stosunki gruzińsko-rosyjskie zerwane po przegranej wojnie w 2008 roku.

Sześciometrowy monument ma stanąć na głównym placu Gori jeszcze przed końcem tego roku a dokładnie przed rocznicą urodzin Stalina, przypadającą na 21 grudnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.