Facebook Google+ Twitter

Gruzja wystąpi ze Wspólnoty Niepodległych Państw

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-12 07:36

Gruzja wystąpi ze Wspólnoty Niepodległych Państw, która skupia większość byłych republik radzieckich. Zapowiedział to gruziński prezydent Micheil Saakaszwili. Przemawiał on do 70 tysięcy Gruzinów, którzy zebrali się na kolejnej antywojennej manifestacji przed siedzibą parlamentu w Tbilisi.

Podczas manifestacji gruziński prezydent Micheil Saakaszwili kolejny raz zaapelował o pomoc w powstrzymaniu rosyjskiej inwazji w Gruzji. Gruzini z niedowierzaniem przyjęli słowa rosyjskiego prezydenta o wstrzymaniu działań wojennych w Południowej Osetii. Kilka godzin temu Dimitrij Miedwiediew oznajmił, że wojska rosyjskie zakończyły operację „przymuszania Gruzinów do pokoju". W opinii większości gruzińskich polityków, należy poczekać ze świętowaniem zakończenia konfliktu zbrojnego.

Premier Gruzji Władimir Gurgenidze oświadczył, że potrzeba dowodów na wstrzymanie przez Rosję działań zbrojnych. Zdaniem gruzińskiego premiera, niezbędny jest również oficjalny dokument podpisany przez obie strony konfliktu. "Dopóki się to nie stanie, jesteśmy zmobilizowani i gotowi na wszystko" - dodał Gurgenidze.
Mimo deklaracji Rosji, trwają naloty na niektóre gruzińskie wioski - informuje rzeczniczka prezydenta Gruzji. Micheil Saakaszwili. / Fot. PAP/EPAPrezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew deklarował dziś zawieszenie operacji w Osetii Południowej, tłumacząc, że Moskwa osiągnęła podstawowy cel operacji.

Rzeczniczka prezydenta Nato Parcchaładze informuje, że bomby spadają między innymi na wioski Ruisi, Sakorsiki i Agara w środkowej i południowej części kraju. W Agarze bomba trafiła w ambulans.
Prezydent Rosji mówił wcześniej, że Moskwa jest gotowa przystąpić do uregulowania konfliktu z Gruzją, „jeśli zostaną spełnione dwa warunki". Rosja chce powrotu gruzińskich wojsk na pozycje sprzed wojny i częściowej demilitaryzacji jednostek gruzińskich. Moskwa domaga się również podpisania prawnie zobowiązującego dokumentu o niestosowaniu siły.

W bombardowaniu Gori, miasta odległego 64 kilometry do Tbilisi zginęło co najmniej pięć osób. Wśród zabitych jest holenderski dziennikarz i jego kierowca. Na kilkanaście minut przed informacją o zakończeniu rosyjskiej operacji na Kaukazie w gruzińskiej stolicy słychać było silną eksplozję.

Według Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców, w trakcie działań wojennych na pograniczu gruzińsko-rosyjskim 100 tysięcy osób musiało zmienić miejsce zamieszkania. ONZ powołuje się na zbiorcze dane rządów Gruzji i Rosji. Według nich, 30 tysięcy mieszkańców Osetii Południowej przemieściło się do Osetii Północnej, a około 12 tysięct osób przeniosło się w obrębie samej Osetii Południowej. Ponadto, przesiedlonych zostało 56 tysięcy mieszkańców miasta Gori i okolic.

Do Gruzji udała się dziś misja pięciu przywódców państw Europy Środkowej. Prezydenci Litwy, Łotwy, Ukrainy oraz premier Estonii pod przywódctwem Lecha Kaczyńskiego wylecieli z Symferopola do Azerbejdżanu. Stamtąd udadzą się do Tbilisi.

Gruzję w konflikcie w Rosją wspiera też NATO. Sekretarz Generalny organizacji Jaap de Hoop Scheffer zadeklarował, że zgodnie z deklaracją kwietniowego szczytu NATO w Bukareszcie, Gruzja ma otwartą drogę do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim. Zdaniem sekretarza, agresja Rosji na Gruzję nie przekreśla aspiracji Tbilisi zwiazanych z członkostwem w NATO. Jaap de Hoop Scheffer uznał też, że zawieszenie broni deklarowane przez Rosję, to "za mało" aby rozwiązać kryzys na Kaukazie. Podkreślił, że obie strony powinny wrócić do sytuacji, jaka miała miejsce przed rosyjską inwazją na Gruzję.

Wąwóz Kodori w rękach Abchazji

Siły zbrojne Abchazji całkowicie opanowały górną część Wąwozu Kodori - ostatniej enklawy w Abchazji, kontrolowanej przez Tbilisi. Władze Abchazji poinformowały, że wojska gruzińskie zostały całkowicie wyparte z Wąwozu i siły abchaskie doszły -jak to określono w specjalnym komunikacie - „do granicy Gruzji".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobrze, że wystąpi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"infografika" ilustrująca konflikt, dość kontrowersyjna:
http://photos101.nasza-klasa.pl/dev288/0/358/525/0358525139.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba Putin kończy...a nie ta marionetka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.