Facebook Google+ Twitter

Gruzja-Rosja. Pierwsza wymiana jeńców

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 10:25

W okolicy gruzińskiego miasta Gori doszło do pierwszej wymiany jeńców wojennych między Gruzją i Rosją. Rosjanie przekazali 15 gruzińskich jeńców, zaś Gruzini - 5 rosyjskich, w tym dwóch pilotów zestrzelonych nad Gruzją.

Grigorij Karasin z rosyjskiego MSZ poinformował, że został podpisany protokół, zgodnie z którym "obie strony zobowiązały się podtrzymywać kontakty związane z poszukiwaniem i zwrotem jeńców wojennych".
Na miejsce wymiany jeńców wybrano drogę między stolicą kraju Tbilisi i miastem Gori.

Do wymiany miało dojść wczoraj w południe, jednak wstrzymali ja Rosjanie, którzy oskarżyli Gruzję o zerwanie umowy w tej sprawie. Doradca dowódcy Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego pułkownik Andriej Bobrun mówił, że do wzajemnego przekazania jeńców nie doszło, gdyż strona gruzińska nieoczekiwanie wysunęła żądania charakteru wojskowo-politycznego. Jakie to miały być żądania, wojskowy nie uściślił.
Na razie nie wiadomo, ilu żołnierzy dostało się do niewoli. Tbilisi podaje liczbę 50 żołnierzy gruzińskich zaginionych bez wieści, a Moskwa mówi o 14 żołnierzach, z którymi stracono kontakt.

Mimo obietnic i zapowiedzi, Rosjanie wciąż nie wycofali się z Gruzji - donoszą wysłannicy Polskiego Radia na Kaukaz. Rosyjscy żołnierze nadal okupują miasto Gori i blokują dojazd od strony Tbilisi.
Gruzińska wiceminister spraw wewnętrznych raz jeszcze zażądała natychmiastowego wycofania się Rosjan z Gruzji.

"Nie widzimy żadnych znaczących ruchów rosyjskiej armii na północ czyli w kierunku Rosji. Odnotowujemy za to ruchy na południe czyli do środkowej Gruzji. Niewywiązywanie się z podpisanego rozejmu zarzuciły Rosji również Stany Zjednoczone i Francja" - mówiła Eka Zguladze.

Według szacunków gruzińskiego MSW, w czasie 10 dni wojny po stronie gruzińskiej zginęło 197 osób, a 469 zostało rannych. Human Rights Watch poinformowała, że po stronie osetyjskiej zginęły nie tysiące ludzi, jak podawali Rosjanie, ale raczej dziesiątki. Dokładne szacunki nie są jednak znane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.