Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17074 miejsce

Gry bitewne sposobem na wakacyjną nudę

Pewnie wiele osób nudzi się w trakcie wakacji. Gry bitewne to coś, co może pomóc nam się tego uczucia pozbyć.

 / Fot. Łukasz Paweł SiemińskiGry bitewne to odmiana standardowych gier planszowych. Gracze wystawiają swoje armie, tak, żeby łączna suma punktów wszystkich jednostek była podobna. Rozgrywka dzieli się na tury, w ich trakcie przesuwamy swe jednostki lub "walczymy". Każdy rodzaj jednostki dysponuje odmiennymi atrybutami, takimi jak: szybkość poruszania się (zależy od niej zazwyczaj odległość ruchu), szansa obrony, szansa na atak oraz obrażenia, co pozwala na dobranie nam odpowiedniej strategii. Kwestia pierwszeństwa rozstrzygana jest za pomocą kostki.

Aby rozpocząć grę, potrzebne nam są figurki. Są ogólnie dostępne w sklepach internetowych; ich cena może być jednak bardzo różna. Cena jednej może wahać się od kilku do nawet kilkuset złotych, jednak jak na początek zupełnie wystarczą nam te tańsze. Nowa figurka nie jest pomalowana, więc potrzebne są nam olejne farbki. Malowanie może być świetną zabawą, jednak wymaga ono od nas trochę cierpliwości. Do tego potrzebny jest komplet kostek do gry oraz miarka.

Najsłynniejsza grą bitewną jest "The Lord of the Rings" - osadzona w książkowym świecie stworzonym przez J.R.R. Tolkiena. Większość figurek przypomina postaci z filmu "Władca Pierścieni". Rozgrywkę możemy prowadzić siłami zła (Mordor oraz Isengard) oraz siłami dobra (Rohan, Gondor, Elfy) - tak jak we wszystkich grach tego typu, możemy dowodzić danym figurowym oddziałem oraz posiadać w swojej armii także bohatera (m.in. Gandalfa, Gimila, Legolasa, Aragorna, Sarumana, Lutza). / Fot. Łukasz Paweł Siemiński

Podstawowe zasady:->wikipedia
Gra odbywa się w systemie turowym. Każda tura dzieli się na fazy: Pierwszeństwa, Ruchu, Strzelania i Walki. Pierwszeństwo - jest to najkrótsza faza gry. Obaj gracze rzucają kostką. ten, który osiągnie wyższy wynik otrzymuje pierwszeństwo i pierwszy wykonuje wszystkie posunięcia.

Ruch - W tej fazie figurki mogą poruszyć się na pełną długość, czyli 14 cm lub poruszyć się tylko na jej część albo wcale. Ruch wykonuje gracz z pierwszeństwem. Nie musi on poruszać wszystkich swoich figurek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobił. Następnie ruch wykonuje przeciwnik. Jeśli figurka znajdzie się w zasięgu 2cm od wrogiej figurki (w tzw. strefie kontroli) mówimy, że wojownik zaszarżował i będzie brał udział w walce. Figurki będące w starciu nie mogą się poruszać. Niektóre tereny mogą zmniejszyć ruch jednostki lub w ogóle go uniemożliwić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Ale sposób na wakacyjną nudę... Słońce świeci, więc czas wyjść z domu. Rower, rolki, spacer, albo książka w parku - szczególnie ten ostatni sposób polecam ;-)

> Polecam piwo w parku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ooo widzę, że pojawiły się tu moje figurki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale sposób na wakacyjną nudę... Słońce świeci, więc czas wyjść z domu. Rower, rolki, spacer, albo książka w parku - szczególnie ten ostatni sposób polecam ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie tez nie, mam nadzieję, że nauczę się grać w "jeden trzy pięć siedem" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

spoko, ale nie dla mnie. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiele lat temu, gdy byłem w liceum, fascynowałem się z kolegami figurkami i grami bitewnymi.
Ale z tego okresu zostały tylko wspomnienia.
Teraz, raz na jakiś czas, gram w gry fabularne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma żadnych rankingów, faktycznie masz rację Warhammer 40000 jest równie słynną grą, jednak ja osobiście wolę lotr ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uważałabym ze sformułowaniem: najsłynniejsza gra bitewna.

"Warhammer 40000 (gra bitewna) - jest to najpopularniejsza gra bitewna osadzona przez wydawcę, firmę Games Workshop, w świecie Warhammera 40000. Obecnie dostępna jest 5. edycja tej gry." - cytat z wikipedii

Przeprowadzono jakieś wiarygodne rankingi gier bitewnych?


Osobiście wolę FRPG : ) Figurki jakoś do mnie nie przemawiają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.