Facebook Google+ Twitter

Gry w pracy

Krótkie, nieskomplikowane, dziesięciominutowe gry to częsty sposób na przerwy w pracy. W sieci aż roi się od tego typu rozrywek.

 / Fot. fotolia „Gry w biurze”, „Gry podczas pracy w biurze”, „Gry na zabijanie czasu" - można by było wymieniać je w nieskończoność. Czy to dobry sposób na oderwanie się od obowiązków i pracy?


Badania Sendlak & Sendlak przeprowadzone na 1 954 osobach dowodzą, że 69 % pracowników korzysta z komputera w celach prywatnych. 26% respondentów przyznało, że tracą około 4-5 godzin tygodniowo, zaś 25% około 2-3 godzin. Najbardziej zaskakującą grupą ankietowanych, bo aż 20%, są osoby marnujące aż 10 godzin w pracy.
Dla osób pracujących przy komputerze oprócz standardowych przerw, przeznaczone są specjalne przerwy trwające co najmniej 5 minut. Wliczane są one do czasy pracy, po każdej godzinie spędzonej przed ekranem komputera. Wielu pracowników jednak zamiast wykorzystać te kilkominutowe przerwy na spacer bądź inny rodzaj odpoczynku od monitora, spędza je bezproduktywnie w sieci.


Popularną formą odprężenia stały się gry komputerowe. Kojarzą się z wolnym czasem, relaksem i odpoczynkiem. Warto zauważyć, że wiele stron reklamuje swoje gry właśnie jako idealne do pracy. Co więcej, taka forma przerywnika z pewnością nie wyjdzie nam na dobre. Zabijanie czasu poprzez gry może spowolnić naszą energię i motywację, o wiele trudniej jest później powrócić do obowiązków i skoncentrować się na nich. Ponadto, czas spędzony na grach spędza się przyjemniej i z dziesięciu minut szybko może się zrobić dwadzieścia. Konsekwencją takich przerw może być postrzeganie takiego pracownika jako leniwego i niekompetentnego. Rezultatem częstych przerw w pracy może być utrata awansu oraz pozbawienie udziału w wymagających koncentracji zadań.

Gry przeglądarkowe to typowy sposób marnowania czasu przez pracowników. Powstały już nawet strony, które proponują gry przypominające wykresy słupkowe czy arkusze testowe. Jedna z takich stron umieściła licznik przeliczający czas i pieniądze, które zmarnowali gracze podczas godzin pracy.

HRM Guide przeprowadził badania na temat produktywności pracowników. Osoby najmniej produktywne to pracownicy mające 20-29 lat. Młodzi pracownicy mogą marnować aż 2 godziny, zaś starsi, mający 40-49 lat, 1,4 godziny.

Częste przerwy w pracy są bardzo ważnym i cennym nawykiem. Coraz więcej pracodawców zauważa, że wypoczęty i zrelaksowany pracownik to efektywny pracownik. Jednak ważne jest, aby przerwy były wykorzystywane na prawdziwy odpoczynek. Wielu specjalistów radzi wykorzystać wolny czas na krótki spacer albo na pełnowartościowy posiłek. Polecane są też proste ćwiczenia rozluźniająe, które mogłyby na chwilę odciążyć kręgosłup i mięśnie karku oraz barków.


Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o przerwach i przepisach w pracy zajrzyj do poradnika serwisu praca.gratka:

Karmienie piersią w pracy

Prywata w godzinach pracy
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.