Facebook Google+ Twitter

Grypa może zabić 150 mln ludzi na świecie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-28 08:39

Naukowcy biją na alarm: rośnie zagrożenie pandemią grypy. Nowy wirus może stać się odporny na stosowane lekarstwa i szczepionki i zabić 150 mln ludzi.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) weszliśmy w jeden z najwyższych stopni zagrożenia chorobą. Jeśli zaatakuje, zdrowie nawet połowy mieszkańców kuli ziemskiej będzie zagrożone. Najlepszym sposobem na uniknięcie choroby jest zaszczepienie się na grypę zarówno ptasią, jak i sezonową.

- Nadejścia pandemii grypy nie da się przewidzieć. Obecnie nikt nie jest w stanie stwierdzić, kiedy choroba uderzy ani gdzie znajdą się pierwsze jej ogniska. Nie wiadomo też, jaki podtyp wirusa zaatakuje ludzi, jak bardzo on będzie zjadliwy i jak szybko rozprzestrzeni się na inne kontynenty. Prawdopodobieństwo wystąpienia pandemii jest jednak coraz większe - uważa na podstawie wielu faktów naukowych prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy NIZP-PZH.

Bywa, że sezonowy atak grypy atakuje nawet jedną czwartą danego społeczeństwa. Na szczęście dzięki możliwościom współczesnej medycyny wirusy nie stanowią śmiertelnego zagrożenia dla chorującego. Choć farmaceuci stworzyli skuteczne szczepionki na obecnie istniejące odmiany grypy, nie potrafią oni zatrzymać ciągłego mutowania wirusów. A te mogą w końcu uodpornić się na znane lekarstwa i szczepionki. Wszystkie pandemie grypy w XX wieku zostały wywołane właśnie przez nagłą mutację wirusów. Największa z nich, tzw. hiszpanka, mogła pochłonąć w okresie 1918-1919 nawet 100 mln ofiar. Łącznie chorowało na nią pięć razy więcej osób.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.