Facebook Google+ Twitter

Grypa? Nie, dziękuję!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-02-29 12:37

Jeżeli od dłuższego czasu skarżysz się na złe samopoczucie, możesz być spokojny o jedno – to nie grypa. W przeciwieństwie do przeziębienia, ta choroba atakuje nagle i niespodziewanie, przynosząc niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.

Niepokojące dane

Zgodnie z danymi podanymi przez TNS OBOP, prawie trzy czwarte Polaków nie podejmuje żadnych działań, by ustrzec swój organizm przed atakiem grypy czy przeziębienia. Jeżeli tak, to najczęściej czynią to kobiety (31 proc.), rzadziej mężczyźni (19 proc.)

Na zachorowanie najbardziej podatni jesteśmy w okresie jesiennym, a także w marcu i kwietniu. Jest to związane z ociepleniem, ponieważ to właśnie zmiany pogody i wahania temperatury najsilniej wpływają na organizm człowieka, zwiększając podatność na przeziębienia i grypę. Nie bez znaczenia pozostaje także postępowanie w czasie najbardziej newralgicznych okresów, szczególnie brak stosowanego ubrania do panujących warunków pogodowych. Wirusy wykorzystują także osłabienie organizmu człowieka po zimie, atakując tych, którzy niewystarczająco szybko zaczną dbać o jego wzmocnienie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Walkę z grypą najlepiej zacząć od profilaktyki, szczególnie że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać chorobie niż leczyć. Pamiętajmy, że bagatelizowanie tego problemu może przynieść niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje. Zapalenie płuc, oskrzeli, ucha środkowego to tylko kilka z przykładów powikłań. Poza tym zarażenie wirusem może wpłynąć na stan zdrowia osób chorych na inne schorzenia. Na przykład u cukrzyka, który zachoruje na grypę, może dojść nawet do rozregulowania kontroli glikemii.

Wirus grypy przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego przede wszystkim należy unikać kontaktu z chorymi. Niestety okres wylęgania choroby trwa od kilku do nawet 48 godzin, dlatego chory może nawet nie wiedzieć, że zaraża innych, ponieważ nie odczuwa jeszcze typowych dla grypy objawów, tj.:

- wysoka gorączka,
- dreszcze,
- ostry nieżyt błony śluzowej nosa i gardła,
- kaszel,
- zapalenie spojówek,
- uczucie rozbicia,
- ból mięśni i stawów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.