Facebook Google+ Twitter

Grząski grunt się zapadł

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-10 15:57

Kiedy PiS wchodziło w koalicję z Samoobroną i LPR, a Ojciec Rydzyk roztaczał nad tym porozumieniem "patronat medialny", Kaczyński wiedział, że wchodzi na grząski grunt, który da mu tylko chwilowe oparcie.

Koalicja z Samoobroną i LPR była dla PiS kompromisem, złem koniecznym, na które trzeba było się zgodzić dla zrealizowania wizji IV RP. Jednak Jarosław Kaczyński, jako doświadczony gracz polityczny, doskonale wiedział kim są jego koalicjanci i, że kompromis ten niesie ze sobą ogromne ryzyko.

Ten grząski grunt dawał PiS wystarczające oparcie do mniej lub bardziej udanych kroków ku naprawie państwa., zmuszał jednak też do wielu ustępstw i czynił marsz powolnym i męczącym. PiS w koalicji z populistami musiało przejąć ich język, musiało zgodzić się na kontrowersyjne pomysły, musiało też tolerować braki kompetencyjne urzędników wywodzących się z jego koalicyjnych partii.

Jednak w poniedziałek partnerzy PiS pokazali swoje prawdziwe oblicze, grząski grunt, po którym stąpał Jarosław Kaczyński zapadł się i uniemożliwił dalszy marsz. Oto bowiem ziścił się czarny scenariusz, który na pewno był uwzględniany przez ugrupowanie Kaczyńskiego przy wchodzeniu w koalicję. Lepper okazał się Lepperem, a Ojciec Rydzyk - Ojcem Rydzykiem. Przywódca rolniczych demonstracji o podejrzanej przeszłości i wiszących nad nim zarzutach nie zmienił zasiadając za biurkiem ministra. Podobnie nie zmienił się kontrowersyjny dyrektor stacji radiowej szukający wszędzie ukrytych wrogów, gdy został przez rządzącą koalicję potraktowany wreszcie jako równoprawny (a nawet uprzywilejowany) partner medialny.

Andrzej Lepper znalazł się na celowniku CBA pod zarzutem korupcji, Ojciec Rydzyk specyficznym dla siebie językiem obraża prezydenta i Pierwszą Damę, Samoobrona zapewne wyjdzie z koalicji, a od początku ryzykowny i niestabilny układ się rozpada. Pozytywne jest to, że Jarosław Kaczyński nie poddał się pokusie trwania w koalicji za wszelką cenę i tolerowaniu przestępczości. Grząski grunt nie pozwolił mu przez jakiś czas iść dalej, ale nie wciągnął go do końca i daje jeszcze możliwość manewru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.