Facebook Google+ Twitter

"Grzechy" Andrew M Greeley'a. Pedofile w Kościele

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-02-07 15:19

Księża pedofilami? Sodoma i Gomora? I pisze o tym kapłan, a książkę wydaje katolickie wydawnictwo? "Co za brednie!","Oszczerstwo!","Skandal!" - wykrzykną z oburzeniem niektórzy katolicy.

Greeley M Andrew ""Grzechy" / Fot. foto okładkiCzy molestowanie seksualne przez księży, to jedynie wymysł pisarza i przeciwników Kościoła? Przecież Kościół to Bóg, to duchowni bez skazy nauczający prawd boskich, zasad, wartości i pokazujący jak należy żyć bez grzechu. Ci, którzy powinni stanowić wzór dla wiernych i wzbudzać zaufanie.

Czy tak jest? Tego dowiemy się z książki "Grzechy" Andrew M Greeley`a, którą wydało katolickie wydawnictwo WAM z Krakowa.

Historia w niej opisana wydarzyła się w Ameryce. Ale tak naprawdę nie jest istotne, ani państwo, parafia czy nazwiska konkretnych osób. Bo takie zdarzenie mogło zaistnieć wszędzie, także w Polsce.

Andrew M Greeley już na samym początku powieści zabiera nas na salę sądową, gdzie toczy się proces. Razem z nim poznajemy skład sędziowski, oskarżonego, oskarżyciela, obrońców. Czytamy notatki prasowe. Śledzimy wszystkie poczynania na bieżąco.

Główny bohater ksiądz Herman Hoffman, potomek Niemców nadwołżańskich, składa zeznania o tym, co zobaczył kilka lat temu na plebanii, w której przebywał. Był tam świadkiem molestowania seksualnego na nieletnim chłopcu, dokonanym przez innego duchownego, jego starszego kolegę. To co zobaczył wstrząsnęło nim do głębi. Opowiedział o tym zdarzeniu proboszczowi, policji, przełożonym w kurii. Nikt się tą sprawą nie chciał zająć. Życzliwi koledzy poradzili mu nie zawracać sobie tym głowy. Bo i tak nic nie wskóra.

Jednak on nie może tej sprawy tak pozostawić. Być może to charakter, wychowanie, wartości, które wyznawał nie pozwalały mu przejść nad tym zdarzeniem obojętnie. Nie siedzi z założonymi rękoma. Działa, w wyniku czego zostaje zamknięty w szpitalu dla umysłowo chorych z diagnozą
"homoseksualista do wyleczenia". Przechodzi kilkumiesięczną kurację, podczas której faszerowany jest narkotykami. Czy wyleczono go z homoseksualizmu? Uznano, że tak, chociaż on był heteroseksualny.

Zanim wstąpił do seminarium miał kobietę, którą bardzo kochał (a ona jego) i z którą nie raz przeżywał cielesne rozkosze. Ukochana rudowłosa Kathleen i uczucia, to kolejne wątki poruszone w tej książce. Ukazane jest tu również codzienne życie Hermana, jego marzenia, kariera naukowa i życie innych osób, których spotkał na swojej drodze.

A co w tym czasie dzieje się z księdzem, który molestował chłopca? Lucyfer (takie przezwisko nadali mu koledzy) za karę zostaje przeniesiony do innej parafii, gdzie sytuacja się powtarza. Nic więcej w tej sprawie nie zrobiono. Przecież są to jedynie takie małe grzeszki księdza Leonarda Lyona. Nic nie znaczące wg niego samego i jego przełożonych. A co o tym zdarzeniu powie po latach jego ofiara?

Mój los jest przesądzony. To co się stało tamtego dnia...Równie dobrze można by nacisnąć włącznik krzesła elektrycznego...Nigdy nie wrócę do normalnego życia. Wciąż nawiedza mnie we śnie. Z nożem. Wiem, że nie żyje, ale jego duch mnie prześladuje... Dlaczego on to zrobił? Dlaczego!?

Tak powiedział Tood, chłopak o wynędzniałej, smutnej bez wyrazu twarzy. Wyglądał jakby całe swoje życie spędził w więzieniu lub obozie koncentracyjnym. Przypominał staruszka, chociaż miał dwadzieścia trzy lata. Dziesięć lat temu był najzdolniejszym i uroczym chłopcem mającym marzenia. Teraz jest narkomanem i włóczęgą.

Co było dalej? Czy "góra" podjęła jakieś konkretne działania i rozwiązała ten problem? Dalej nad tym pracuje czy umyła ręce? Czy są jednak prawdziwi księża, tacy z powołania, a takie historie jak ta, to jedynie sporadyczna sytuacja rzucająca cień na cały Kościół? Czy celibat stwarza większą okazję do takich zachowań? A może nie ma istotnego znaczenia i w świetle przeprowadzonych badań okaże się, że wszystkie grupy narażone są na podobne ryzyko?

Przeczytajcie "Grzechy" Andrew M Greeley`a, a dowiecie się szczegółów. Polecam tę kontrowersyjną książkę. Poznajcie ten trudny temat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

1sum
  • 1sum
  • 02.01.2011 00:00

Kontakt24, ''Pedofilia u zakonnic''.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sum
  • sum
  • 01.01.2011 23:56

Kontakt24, ''Pedofilia u zakonnic''.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

"W Niemczech ponad stu uczniów kolegiów jezuickich było w przeszłości molestowanych seksualnie przez nauczycieli. Taki wniosek zawiera raport z wewnętrznego dochodzenia na temat afery pedofilskiej w jezuickich szkołach." link

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone uznał przypadki pedofilii wśród duchownych w Irlandii za "szczególnie odrażające czyny". W Watykanie zaczęła się w poniedziałek pod przewodnictwem papieża narada na temat raportu ujawniającego te nadużycia.

Tematem narady papieża z irlandzkimi biskupami jest opublikowany w listopadzie przez ministerstwo sprawiedliwości w Dublinie raport na temat seksualnych nadużyć duchownych wobec nieletnich, które popełniono w podległych stołecznej archidiecezji instytucjach w latach 1975-2004. W raporcie twierdzi się, że skandale były tuszowane przez hierarchów kościelnych, a ich sprawcy pozostali w większości bezkarni. W grudniu zrezygnowali ze swych funkcji kanonicznych dwaj biskupi-ordynariusze i dwaj biskupi pomocniczy, którym zarzucano ukrywanie nadużyć.

Po zakończeniu narady we wtorek papież ma wystosować list do wiernych w Irlandii."

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Główny bohater ksiądz Herman Hoffman, potomek Niemców nadwołżańskich, składa zeznania o tym, co zobaczył kilka lat temu na plebani, w której przebywał" - w plebanii umknęło jedno "i".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak o tej książce mówi Henryk Pietras SJ, dyrektor Wydawnictwa WAM "Nie ma sensu udawać, że zła nie ma, że ludzie nie grzeszą także w Kościele. Jest natomiast sens... by pomagać ludziom z tego grzechu się wydostać i pokazać na czym polega wielkość Boga, który do zwycięstwa nad grzechem człowieka prowadzi... to jest książka po prostu prawdziwa."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Extra recenzja,chętnie przeczytam,korzystając z podpowiedzi Pani Ewy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę, że WAM wydał kolejną ciekawą książkę, a Ewa skutecznie zachęciła wielu do przeczytania jej. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.02.2010 22:29

Wbrew przyzwyczajeniu, przeczytałem wszystkie komentarze do tego artykułu, mając nadzieje, ze nikt nie wspomniał o Seanie Ryanie. Marta to zrobila, wobec tego nie bede powielal Jej wypowiedzi.

Czy mam ochotę na lekturę recenzjonowanej książki? Obawiam się, ze nie... Potrafię wprawdzie panować nad swoimi emocjami, jednak to wstrzemięźliwość ograniczona... :(

A sam artykuł? Moim zdaniem to najlepsza recenzja pióra Ewy... 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.