Facebook Google+ Twitter

Grzechy swoje wyznaję

Pobierałem komunistyczne wynagrodzenie z tytułu współpracy z komunistycznymi służbami. Dowody w postaci moich podpisów można znaleźć na listach płac.

Nie czekając na ostateczny kształt ustawy lustracyjnej postanowiłem poddać się samolustracji. Zeznam jak na spowiedzi wszystkie grzechy. Kajać się będę i na kolanach prosić, żeby nie skazano mnie na auto da fé.
Mam świadomość tego, przed jak niewdzięcznym zadaniem stawiam swoich inkwizytorów. Przewiny moje bowiem są ogromne, a apelował będę o łagodny wymiar kary. A może nawet o brak jakiejkolwiek. No, tu chyba przesadziłem. Kara musi być, ale może uda się wywinąć od kary śmierci.


Największym moim grzechem jest sam fakt urodzenia się 4 czerwca 1953 roku. Wszyscy przecież pamiętamy, że 1953 to pamiętny rok dla lustratorów - w roku tym umarł Stalin. O matko! a może stać się miałem (lub stałem się?) pogrobowcem stalinowskich idei.


Nie dość, że urodziłem się w Polsce zniewolonej, komunistycznej to na dodatek ośmieliłem się chadzać do komunistycznego żłobka i przedszkola. Ba, mało tego. Szkoły też komunistyczne kończyłem. Można więc chyba założyć, że zostałem poddany komunistycznej indoktrynacji i przesiąknięty jestem ideami Marksa, Engelsa, Lenina i Stalina.


Komunistyczne wykształcenie nie pozostało bez śladu w moim życiorysie. Oto bowiem przez całą młodość kochałem się w dziewczynach o komunistycznych rodowodach. Babki z piasku stawiałem w komunistycznych piaskownicach do spółki z małymi komuszętami.


Pracowałem w komunistycznej prasie, zgrupowanej w koncernie RSW. Pobierałem zatem komunistyczne wynagrodzenie z tytułu współpracy z komunistycznymi służbami. Dowody w postaci moich podpisów można znaleźć na listach płac.


Pogrążę się do końca, ale tylko prawda nas oczyści i uzdrowi. Podpisałem deklarację współpracy! Grafolodzy potwierdzą autentyczność mojego podpisu. Zadeklarowałem współpracę z "Życiem Warszawy", "Gromadą-Rolnik Polski" a także (o zgrozo) z Komitetem ds. Radia i Telewizji.


Współpraca z reżimową prasą była oczywistą zgodą na kolaborację z cenzurą. Sam zanosiłem "szczotki" złamanych kolumn do pokoiku cenzorskiego w Domu Słowa Polskiego (mam przechlapane!).


Wódkę piłem w pałacyku SDP-u na Foksal - a przyznacie Państwo, że nie każdy mógł wejść do tej ostoi komuszej propagandy. No cóż - wyznam i to - byłem członkiem SDP, a nawet SDRP.


Grzechów i grzeszków mam na sumieniu dowolną ilość - nie będę wszystkich wyliczał. Wspomnieć jednak muszę, że oglądałem przedstawienia teatru telewizji, wówczas kiedy to prezesował jej Szczepański i zachwycony byłem owymi przedstawieniami.


Czy apel o wybaczenie moich przewin (głównie tych deklaracji współpracy, nazywanych wówczas - dla zmylenia - umowami o pracę) ma w kontekście tak poważnych przestępstw jakikolwiek sens. Raczej nie ma. Zaryzykuję jednak i poproszę Szanowną Lustracyjną Inkwizycję o darowanie kar.


Na usprawiedliwienie powiem, że dokonywałem przestępstw w licznym towarzystwie. Słuchałem na przykład wykładów Bronisława Geremka na uniwerku i Rajmunda Kaczyńskiego z marksizmu-leninizmu na polibudzie. Wódkę kupowałem w tym samym sklepie, w którym kupował Jacek Kuroń. A w Auditorium Maximum słuchałem wykładu, siedząc obok Antoniego Macierewicza. A i do szkoły chadzałem z Głównym Inkwizytorem. I w ZHP byłem, w którym działał pan Antoni. Czy to mnie usprawiedliwia?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

jestem dużo młodsza o Andrzeja, ale i ja mam coś na sumieniu. Otóż miałam kontakty podpadające pod erotyczne z fukcjonariuszami milicji obywatelskiej, stojącej na straży trwałości Polski Ludowej. Otóż wózek dziecięcy, w którym sypiałam w wieku niemowlęcym, został poddany gruntownemu grzebaniu ze strony funkcjonariuszy wyżej wymienionego organu. Szukali dokumentów zagrażających PRL.

Jest jeszcze coś. Mój dziadek brał udział w akcji "Wisła". Powinnam to zgłosić, jak myślicie?

A teraz bardziej serio (choć i powyżej pisałam prawdę): niezależnie od naszych poglądów, miły, dowcipny i cudownie ironiczny tekst. Taki z dystansem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj. Jakby Was mój śp dziadek spotkał to... ;) yyyh

Komentarz został ukrytyrozwiń

A swoja drogą...
Koleżanki i Koledzy - realizacja nakreślonych zadań związanych z posypywaniem głowy popiołem przez Kolęge Radaktora AZ , zmusza nas do przeanalizowania istniejących warunków i dalszego rozwoju kierunków systemu powszechnego uczestnictwa i odpowiednich warunków aktywizacji. Nie zapominajmy jednak, że nowy model działalności organizacyjnej zabezpiecza udział szerokiej grupie w kształtowaniu kierunków postępowego wychowania. Wagi i znaczenia tych problemów nie trzeba szerzej uzasadniać ponieważ stałe zabezpieczenie informacyjno-propagandowe umożliwia w większym stopniu tworzenie modelu rozwoju i rozpoczęcie powszechnej akcji kształtowania podstaw systemu powszechnego uczestnictwa. Róznorakie i bogate doświadczenia spełnią istotną rolę w budowaniu podstaw nowych linii rozwoju intelektualnego naszych członków. Troska organizacji jaka jest bez wątpienia W24, a szczególnie konsultacja z szerokim aktywem przedstawia interesująca próbę sprawdzenia modelu rozwoju, daje wyższe założenia ideowe, a także pociąga za sobą proces wdrażania i unowocześniania systemu szkolenia kadr dziennikarskich odpowiadającego potrzebom istniejących warunków administracyjno-finansowych.... itd,itp

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawde powiadasz kolego redaktorze, odprawisz pokutę i masz z głowy. Przepiszesz ten tekst w zeszysie 30 razy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako starsza o całe 13 lat mam na koncie nie tylko przewiny, ale wręcz zbrodnię: stałam na warcie honorowej przed portretem batiuszki Stalina w chwili, gdy cała Polska zamarła na głos syren w żałobnej ciszy. Na swoje usprawiedliwienie dodam tylko, że mimo woli zakłóciłam tę podniosłą chwilę produkując kałużę pod nogami z powodu wstrzymywanego śmiechu w momencie kiedy kolega zakłócił ciszę dźwiekiem wydawanym odwrotną częścią ciała.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I wszystko jasne. To tłumaczy wiele...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.