Facebook Google+ Twitter

Grzegorz Bral: Teatr Studio to wyzwanie

- Chcę odejść od tendencji „poprawiania klasyki” i teatru publicystycznego. Nie zamierzam jednak robić rewolucji teatralnej. Chcę po prostu powrotu do kunsztu aktorstwa, chcę, by w Studio znowu uprawiało się sztukę – mówi Grzegorz Bral, dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru Studio, w wywiadzie dla Wiadomości24.pl

 / Fot. Krzysztof Bieliński, Mat. Teatru StudioLidia Raś: Był Pan aktorem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, jest założycielem Teatru Pieśń Kozła i jego reżyserem. Odnosi Pan z nim sukcesy na całym świecie, wykłada Pan na uczelniach. Po co więc Panu kierowanie stołecznym teatrem? Nie szkoda Panu wolności?
Grzegorz Bral: Myślę, że skończyły się już czasy sztywnego rozdziału na teatr instytucjonalny i alternatywny, awangardowy. Myślę, że teatr, tzw. instytucjonalny zamienił się miejscami z alternatywą i wiele od niej przejął, tylko często nie chce się do tego przyznać. W pewnym sensie przestałem nawet rozumieć już określenie „teatr alternatywny”. Niejednokrotnie, jeśli następował postęp w teatrze, to często była to zasługa teatru alternatywnego. Przykłady, które Pani wymieniła: Gardzienice, Pieśń Kozła, wcześniej Grotowski jeszcze, Kantor - to są teatry alternatywne, które wyznaczają nurty teatru na całym świecie. Trudno, by młodzi reżyserzy nie odnosili się do nich. Zanikła moim zdaniem granica alternatywa-instytucjonalność. Wielość konwencji możliwych obecnie w teatrze powoduje, że podział jest sztuczny. Osobiście nie uważam, abym robił teatr alternatywny. Robi się po prostu teatr dobry lub zły, a ilość wariantów, w którą stronę teatr się rozwija jest tak duża, że znalezienie granicy jest wręcz niemożliwe.

Stanowisko dyrektora artystycznego to wyzwanie, nowe doświadczenie. Chce się Pan wikłać w ten niedobry klimat, w teatr, który stracił w ostatnich latach czytelne oblicze?
Byłbym strasznie zarozumiały, gdybym powiedział, że mogę coś odbudować. To by oznaczało, że można przywrócić świetność czasów Szajny i Grzegorzewskiego. Nieustannie się z kimś porównujemy i nie jestem przekonany, że to zdrowa tendencja. Złożyłem swoją aplikację, by poprowadzić Studio, bo uprawiam teatr autorski i przy odpowiednich warunkach mogę taki teatr uprawiać również tutaj. Użyła Pani dobrego słowa: "uwikłanie". Moje doświadczenia po pół roku pracy pokazują, jak bardzo to miejsce jest skomplikowane i uwikłane. W związku z tym, nie chcę teraz zarozumiale stwierdzać, że będę w stanie stworzyć teatr autorski bardzo szybko. Czy to jest możliwe? Jest. Dla nas obu z Maćkiem Klimczakiem bardzo trudne wyzwanie.

Janusz Majcherek pisał jeszcze przed wskazaniem nowego dyrektora artystycznego Teatru Studio: "Kandydatem nie powinien być nieopierzony młokos, który co miesiąc pyka premierę coraz to innym miejscu w Polsce, ani pieszczoch wpływowych mediów[…]Ani nikt, kto nie widzi w teatrze miejsca dla piękna i metafizyki, czyli tych wartości, o które zasadniczo chodziło patronowi Studia, Witkacemu i jego spadkobiercy Grzegorzewskiemu”. Wysokie wymagania. Spełnia je Pan?
Wydaje mi się czasem, że łatwiej byłoby stworzyć teatr od podstaw: wejść do pustego budynku, wybrać sobie zespół, określić zasady tej zespołowości, dogadać z ludźmi, jak się pracuje i co z tego wynika, aniżeli przekształcać sytuacje zastane i wieloletnie. Janusz Majcherek jest teraz w radzie artystycznej teatru. Korzystam też z doświadczenia innych kolegów: Ewy Bułhak, kierownika literackiego, czy Krzysztofa Majchrzaka, moim zdaniem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Krzysztofie, w zasadzie przez ostatnie lata dryfował, stając się miejscem eksperymentów różnych osób. Teraz ma szanse wyjść na prostą :-) Szkoda by było Studia, bo piękną ma historię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny wywiad. Poczekamy, co zmieni się w teatrze Studio, który ostatnio chyba trochę zniżkował. *****

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyznaję, że dawno rozmowa nie sprawiła mi takiej przyjemności, jak w tym przypadku. Też trzymam kciuki za Studio :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znakomity wywiad. Życzę nowemu Dyrektorowi sukcesów, dystansu do krytyki i konsekwencji - ale tej dobrej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.