Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22899 miejsce

Grzegorz Schetyna został nowym Marszałkiem Sejmu

Przewodniczący klubu parlamentarnego PO, sekretarz generalny tej partii, były wicepremier oraz były minister spraw wewnętrznych i administracji, Grzegorz Schetyna został wybrany Marszałkiem Sejmu. Obejmie też obowiązki głowy państwa.

Poseł Grzegorz Schetyna w czasie posiedzenia Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych / Fot. Grzegorz FrankiPo Bronisławie Komorowskim i Bogdanie Borusewiczu, Grzegorz Schetyna jest trzecią osobą, która w dniu dzisiejszym stanęła na czele państwa polskiego. W czasie wieczornego głosowania posłowie wybrali go na marszałka Sejmu RP VI kadencji. W związku z sytuacją, jaka ma miejsce w Polsce od czasu katastrofy smoleńskiej, szef izby niższej parlamentu jest też osobą sprawującą urząd prezydenta RP. Schetyna będzie zatem piastował dwa najważniejsze stanowiska państwowe do chwili zaprzysiężenia nowego prezydenta. Taki stan utrzymywać się będzie przez około miesiąc.

W głosowaniu nad kandydaturą Grzegorza Schetyny wzięło udział 414 posłów. Posłowie PO, PSL i Lewicy poparli nowego marszałka i oddali na niego 277 głosów. Innego zdania byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Swoje wątpliwości wyrazili głosując przeciw Schetynie. W sumie przeciwko głosowało 121 posłów, a 16 wstrzymało się od głosu.

Grzegorz Schetyna urodził się w roku 1963 w Opolu. Jest absolwentem wydziału filozoficzno - historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W czasie studiów działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W roku 1989 uczestniczył w obradach "okrągłego stołu" po stronie solidarnościowej. Przez dwa lata (1991 - 1992) piastował funkcję wicewojewody wrocławskiego. Wraz z Rafałem Dutkiewiczem założył Radio Eska. Był właścicielem i szefem klubu koszykarskiego Śląsk Wrocław. Od roku 1997 jest posłem na Sejm. Należał do Kongresu Liberalno - Demokratycznego i Unii Wolności. W roku 2001 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Od listopada 2007 do października 2009 roku pełnił funkcję wicepremiera oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. Stanowiska te stracił po wybuchu tzw. afery hazardowej. 9 października 2009 roku został wybrany przewodniczącym klubu parlamentarnego PO. Jest też sekretarzem generalnym PO i szefem jej regionu dolnośląskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Zbigniew Kaczor
  • Zbigniew Kaczor
  • 10.11.2010 23:42

Czy poseł Grzegorz Schetyna powinien być Marszałkiem Sejmu???
Marszałek nie jest w stanie spowodować, aby Pani poseł Julia Pitera oraz Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka odnieśli się do skargi, która dotyczy oczywistych działań przestępczych prawników.
Chciano mnie zastraszyć i nasłano prokuraturę,na którą złożyłam skargę do Prokuratora Generalnego(PGVII264/10).Sprawa została zatuszowana.
Rada Europy zachowuje się tak,jakby została utworzona w celu ochrony ,,maltretowanych" prawników!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz'' No Mercy'' Schetyna marszałkiem Sejmu. Pięknie. Parytety jak napisała p.Jadwiga oczywiście że tak ale.. Do czasu ogłoszenia Raportu Komisji Hazardowej mogłi się wstrzymać z ''bólami''. W ramach ''Zgoda Buduje''. To jednak mały pikuś wobec tego że P.Grzegor będzie pełnił ok. miesiąca obowiązki głowy Państwa. Osoba uwikłana w aferę na tyle ,że został odwołany ze stanowisk rządowych Pierwszą Osobą w Państwie to Przegięcie. Tak na zimno podążając za Tuska logiką , który nie chciał aby osoby oskarżane psuły wizerunek rządu stąd przesunięcie do roboty partyjnej teraz odzyskuja nagle dziewictwo? Skoro o Konstytucji mowa to przewiduje ona że gdy marszałek nie może pełnić funkcji Prezydenta to obowiązki przejmuje Marszałek Senatu. Mogli to już zrobić po 10 kwietnia aby Komorowski byl tylko Kandydatem ale nie starczyło chęci a teraz to już mają wszystko i wszystkich w d...e.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wnikliwą informację ; )) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Człowiek, który jest zamieszany w aferę hazardową. Coś musiało być na rzeczy, skoro premier go "zdymisjonował". Teraz został zdegradowany do roli marszałka, czyli drugiej osoby w państwie. Podwójna moralność PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wybory.onet.pl/prezydenckie-2010/aktualnosci/schetyna-jako-marszalek-kojarzy-mi-sie-z-gepardem-,1,3319737,aktualnosc.html Wywiad z posłem Gowinem na temat martszałka Schetyny, opublikowany kilkanascie minut temu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Schetyn a ni mi brat, ani swat, ale:
Panie Tomaszu - dlaczego w artykule 131 znajduje pan uzasadnienie do "bezprawia'?
Brzmi on tak:
"Jeżeli Prezydent Rzeczypospolitej nie może przejściowo sprawować urzędu, zawiadamia o tym Marszałka Sejmu, który tymczasowo przejmuje obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej. Gdy Prezydent Rzeczypospolitej nie jest w stanie zawiadomić Marszałka Sejmu o niemożności sprawowania urzędu, wówczas o stwierdzeniu przeszkody w sprawowaniu urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny na wniosek Marszałka Sejmu. W razie uznania przejściowej niemożności sprawowania urzędu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Trybunał Konstytucyjny powierza Marszałkowi Sejmu tymczasowe wykonywanie obowiązków Prezydenta Rzeczypospolitej."

Panie Henryku - "Kolesiostwo" nie jest chyba właściwym okresleniem, bo partie maja parytety i stanowisko marszałka sejmu nalezy do PO.Tak więc każdy inny członek PO, rekomendowany na stanowiska marszałka mógłby byc nazwany "kolesiem".

PiS jeszcze swojego kandydata nie wystawił, w zwiazku z czym prezydium sejmu pracuje w niepełnym składzie. Wczoraj pani Kempa stwierdziła, że "nic takiego sie nie dzieje" jeśli chodzi o pracę prezydium sejmu.

Co do afery - o ile dobrze zrozumiałam, znajomość pana Schetyny z lobbystą nie wiąże się z aferą hazardową, a wynikała z miejsca zamieszkania (Wrocław) i była jedna z wielu zwyczajnych znajomości, jakie ludzie w ciagu zycia zawierają. Komisja nie znalazła powiaząń biznesowo-aferalnych między tymi osobami.
Być może ktos ma lepszą znajomość dotychczasowych wyników śledztwa komisji aferalnej - może tu wpisze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To fakt... Chlebowski chyba już nie zaistnieje w polityce, chyba że kolejny "cud" nas czeka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chlebowski jest niezrzeszony Panie Heniu ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bezprawie (zobacz art. 131 Konstytucji RP)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejny przykład partyjnego kolesiostwa. Nigdzie nie zagrzał na dłużej miejsca, odchodził w momencie, kiedy pod nogami zaczęło się palić, a tu taki awans. Może jeszcze Chlebowskiego, jak królika z kapelusza za uszy wyciągnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.