Facebook Google+ Twitter

Grzegorz W. Kołodko promuje nową książkę

Od 3 kwietnia w księgarniach do kupienia jest „Wędrujący świat” byłego wicepremiera i ministra finansów. Autor obecnie prowadzi wykłady na polskich uczelniach. Dziś, 8 kwietnia, odbyło się spotkanie w Poznaniu.

W pierwszej części spotkania Grzegorz W. Kołodko wygłosił wykład o wzroście gospodarczym wybranych państw w ciągu ostatnich lat. / Fot. Małgorzata MrozekSpotkanie rozpoczęło się o godzinie 14 w gmachu Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych. Grzegorz W. Kołodko nie marnował ani minuty i wygłosił referat o rozwoju potęg gospodarczych, globalizacji i osiągnięciach społecznych oraz gospodarczych ostatnich lat. Jak sam powiedział, dziś trzeba mieć rozeznanie w naukach interdyscyplinarnych, żeby powiedzieć coś ciekawego. Braku tej umiejętności i ogromniej wiedzy nie można było mu zarzucić. W trakcie trwającej ponad godzinę prelekcji poruszano też takie tematy jak środowisko, czy życie w ubóstwie około miliarda ludności. Pisząc o ubóstwie, mam konkretnie na myśli utrzymywanie się ludzi za mniej niż 1 dol. dziennie. Wykładowi towarzyszył pokaz slajdów, który był udokumentowaniem stawianych tez, m.in. w postaci tabel i wykresów.

Swoje stanowiska w różnych problemach argumentował własnymi doświadczeniami.– Żyłem w wielu krajach za mniej niż dolara dziennie, żeby zobaczyć jak to jest – mówił Kołodko.

Po 75 minutach monologu nadszedł czas na zadawanie pytań i poddawanie w wątpliwość wielu zagadnień omawianych wcześniej. Pytano m.in. o wady Unii Europejskiej, który to twór uznaje bohater spotkania za niemal doskonały, ale też o opinie na temat bieżących wydarzeń, np. stosunek do organizacji olimpiady w Chinach w obecnej sytuacji. Niektórzy próbowali też zanegować pewne stwierdzenia profesora, jednak ten zawsze wychodził z tego obronną ręką – ogromna masa jego kontrargumentów znacznie przedłużyła czas spotkania.

Po około 70 minutach odpowiadał na pytania swoich słuchaczy. / Fot. Małgorzata MrozekZgodnie z celem wizyty na poznańskiej uczelni, zaprezentowano też pokrótce treść najnowszej książki Grzegorza W. Kołodko „Wędrujący świat”. Pozycję tą można by przypisać tym należącym do dziedzin ekonomicznych oraz politycznych. Jak tytuł na to wskazuje, autor porusza wszystkie tematy w objęciu całościowym – przedstawia dany problem kiedyś i dzisiaj, ale też w odniesieniu do różnych części świata. Grzegorz W. Kołodko zadaje na początku każdego działu pytania i w jego trakcie szuka odpowiedzi, począwszy od tego, na czym polegają fakt, prawda, błąd i kłamstwo w ekonomii i polityce, kończąc na tym, co czeka nas w najbliższej przyszłości i jaki mamy na to wpływ. Do dyskusji z czytelnikami zaprosił na blogu strony internetowej poświęconej tej lekturze.

Grzegorz W. Kołodko to przede wszystkim postać szanowana w świecie polityki. Przyczynił się do polskich reform gospodarczych, a także do członkostwa Polski w OECD. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, a także uczelni amerykańskich oraz doktorem Honoris Causa zagranicznych uniwersytetów. I wreszcie, znamy go też jako autora 38 książek, podróżnika i maratończyka. Jak widać, prof. Kołodko liczy się nie tylko w Polsce, ale też za granicami kraju, o czym świadczy chociażby ogromna ilość referatów przetłumaczonych aż na 24 języki obce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

dobrze sprawozdanie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.