Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10368 miejsce

Grzegorz Wałowski: Biedaszyby nie znikną

Inżynier Grzegorz Wałowski mieszka w Głuszycy koło Wałbrzycha. W roku 2008 ukończył w trybie zaocznym studia inżynierskie, a w rok później magisterskie na Politechnice Opolskiej, gdzie obecnie wykłada i pisze pracę doktorską. Był uczestnikiem głośnego antyszczytu (Warszawa 29 w roku 2004), dzięki któremu powołane wcześniej oficjalne Stowarzyszenie "Biedaszyby" zyskało ogólnopolski rozgłos medialny.

Styczeń 2009, Francuska ekipa w biedaszybie Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych Romana Janiszka,udostępnione przez Grzegorza Wałowskiego / Fot. z archiwum Grzegorza Wałowskiego/ z albumu autorkiGrzegorz Wałkowski utrzymuje stały kontakt z wieloma centralami związkowymi w Niemczech, Francji czy Hiszpanii, dzięki czemu problemy regionu stają się znane w Europie, a żyjące na krawędzi nędzy rodziny biedaszybników otrzymują pomoc rzeczową w postaci żywności, ubrań etc. Wyniki swoich badań publikuje, a obecnie ukazała się we Wrocławiu jego druga książka, dotycząca możliwości nowoczesnych sposobów eksploatacji wałbrzyskich i nowo-rudzkich złóż.

Beata Traciak: Pańskim zdaniem biedaszyby nie znikną z okolic Wałbrzycha, póki któraś ekipa rządowa nie zapewni ludziom miejsc pracy. Kto, według Pana jest winien tragedii Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego?
Grzegorz Wałowski-Biedaszyby to unikat w skali świata… Natura tak ukształtowała teren Niecki Wałbrzyskiej, że jest on sam w sobie czymś niesamowitym. Proszę sobie wyobrazić pokłady węgla kamiennego, pofałdowane w poziomie, po upad (spadek, załamanie) o kącie 45 stopni, a niekiedy osiągające pion i do tego wychodzące na powierzchnię -cud! Warto jeszcze dodać, że metamorfizm naturalnej kopaliny klasyfikuje się od tych najgorszych węgli po najlepsze -antracyty i to jeszcze z dodatkiem uranu! Ponadto w rejonie Nowej Rudy węgiel jest zametanizowany (posiada nadmierną ilość metanu)…

Biedaszyby nie znikną -o to jestem spokojny, ponieważ dopóki będzie tak płytko występować węgiel, ludzie będą go wydobywać. Miejsca pracy? W jaki sposób można stworzyć warunki pracy dla ludzi totalnie wykluczonych społecznie i moralnie oraz pozbawionych godności do egzystencji?

Żadna ekipa rządowa nie sprosta w stanie obecnym temu zadaniu, ponieważ pierwsze, co powinna uczynić to „oczyścić”, ba, ułaskawić tych wszystkich, którzy posiadają wyroki za pracę w biedaszybach-dzięki komu? Począwszy od kopania bez koncesji (wykroczenie), a skończywszy na paserstwie, tj. dystrybucji węgla (przestępstwo).

Winnych bym nie szukał, bo to nie ma znaczenia, co więcej -chciano zaprzestać eksploatacji węgla kamiennego w tamtych czasach i to uczyniono – rękoma samych górników! Tak, gdyż postanowiono spłacić ich „jednorazowo” i bez możliwości żadnych dalszych roszczeń. Natomiast wielką zagadką jest to, dlaczego nagle zaprzestano wydobycia? Jestem pierwszym, który nie boi się powiedzieć prosto w oczy-nie chodzi o ekonomię, tylko o węgiel uranonośny, który prawdopodobnie przyczynił się do powstania wielu nowotworów w drogach oddechowych, płucach i nerkach górników-mam na to niepodważalne, naukowe dowody!

Tragedią Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego jest fakt, że występuje tu różnoraki surowiec naturalny - m.in. węgiel kamienny, który był wykorzystywany w zasadzie do przetopu na koks, a nawet spalany. Uważam, iż „ten węgiel” zasługuje zupełnie na coś innego, coś bardziej szlachetnego -proponuję w swych badaniach na uczelni zagospodarować go pod przyszłą „Dolinę Wodorową”, a to już wyzwanie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie jest łatwo wtoczyć górnictwo na drogi wolnego rynku: zasadniczą dziś kwestią pozostaje polityczna nagonka na CO2 oraz plany atomizacji nie tylko w Polsce (to wciąż jeden z priorytetów UE). W tych zmaganiach lobbistycznych węgiel stoi na przegranej, bo społeczeństwo ma jego wizję w postaci dymiących kominów. Tzw. media opiniotwórcze, w rzeczywistości przekazują jedną prawdę. I nie jest to prawda o dobrodziejstwie jakie Polska posiada. Jesteśmy raczej świadkami tego, że to co mamy niesie same problemy i smród. W rzeczywistości powinniśmy już dawno zauważyć ten smród tak naprawdę nie pochodzi od węgla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję znakomitego i odważnego tekstu!!
Górnictwo i inne gałęzie przemysłu ciężkiego i spożywczego w Polsce zniszczono, jako zbyt silną konkurencję dla firm z Unii.
Górników "wykończono" bolszewickimi metodami, celowo zresztą, aby osłabić, a najlepiej wyeliminować takiego przeciwnika.
O powiązaniach polityków, a przede wszystkim ich mocodawców z dawnych i dzisiejszych tajnych służb co jakiś czas się mówi w kontekście ujawnionych afer, lecz potem wszystkie te afery szybko zamiatane są pod dywan i wszystko kończy się wesołym oberkiem.
Najważniejsze jest jednak to, że są naukowcy, którzy wskazują inną alternatywę wobec elektrowni atomowych i nie boją się głośno mówić o prawdziwym, militarnym celu budowania EA.
Drogi Bronek z dostępem do "atomowego guzika" -koszmar rodem z horroru!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.