Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23119 miejsce

Grzybiarzu! Uważaj na Wilki. Jest ich coraz więcej

Dr Sabina Pierużek-Nowak - prezes Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk” mówi o tych zwierzętach całą prawdę.

Wilk / Fot. Robert MysłajekGrzybiarze i nie tylko oni, są oczywiście bezpieczni. Spotkać wilka, znaczyłoby mieć ogromne szczęście. Nie zazdrościłby takiego wydarzenia niejeden naukowiec czy miłośnik tych zwierząt.

Wilki, to zwierzęta bardzo ostrożne. Zanim człowiek dostrzeże takiego osobnika, w zasadzie jest on już daleko od niego. Te piękne, dzikie drapieżniki zostały w Europie niemal wytępione do zera. Jak wygląda sytuacja obecnie i z jakimi problemami borykają się wilki opowiedziała mi dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”.

Jak wyjaśnia pani doktor, najwięcej problemów relacji wilk-człowiek powstaje na obszarach hodowców owiec. Są to jednak, te negatywne skutki, którym można łatwo zapobiec, poprzez budowanie ogrodzeń. Owczarek Podhalański pilnujący stada też rozwiązuje ten problem niemal całkowicie.

Sprawdź Który artysta wspiera wilki i walczy dla nich o nagrodę główną w "Bitwie na Głosy"

Zapytałem panią Sabinę czy stowarzyszenie posiada informacje o ataku wilka na człowieka. W odpowiedzi usłyszałem, że nie ma takich danych, ale dodała zaraz, że odwrotna sytuacja zdarzała się wielokrotnie. Pomimo tego, iż Unia Europejska traktuje problem występowania wilka ogromnie poważnie, to jednak obywatele
wspólnoty już niekoniecznie. Zdarzały się i pewnie będą się zdarzać przypadki strzelania do tych chronionych zwierząt przez myśliwych.

Kolejnymi zagrożeniami dla nich są samochody. Odnotowuje się przypadki padniętych zwierząt, które zostały potrącone na drogach. Nie brakuje też kłusowników, którzy nie wiadomo jaką w tym przypadku mają motywację. Praca naukowców, leśników, miłośników tych zwierząt i wolontariuszy nie jest łatwa przy ocenianiu liczebności tego gatunku. Pomimo że od kilku lat notuje się wzrost populacji, to jednak czynniki zewnętrze, o którym już pisałem oraz naturalne, jak choroby, słaba baza pokarmowa sprawiają, że dokładne ustalenia nie są możliwe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Jolka
  • Jolka
  • 15.09.2012 21:00

@ 900 wilków jest w Polsce ? Dobrze kombinuję ?
A ja przebiję Panią Jadwigę , z okna mojego bloku [ 50 m w linii prostej ] pasą się 2 sarenki 1 koziołek , wataha dzików , rodzina lisów [ to mnie dziwi ] zające , wiewiórki + wilgi sójki i dzięcioły oraz inne ptaszki , których nie znalazłam w necie i w atlasie.
Ojej , ale lubię las!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No nie żartuj, w lesie tylko 900 grzybków w całej RP ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

noooo, w tym okresie jelenie-byki potrafią byc wielokrotnie groźniejsze od 10 wilków razem wziętych. Zbliża się ich okres rui, czyli RYKOWISKO

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 15.09.2012 20:45

No tak , ale w tym roku prędzej spotkasz wilka niż grzyba .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie się udało w poprzednią niedzielę zobaczyć jelenia, ale chyba nawet on biedaczek się mnie przestraszył :((
Myślę, że z wilkami byłoby podobnie :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.