Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grzybiarzu! Uważaj na Wilki. Jest ich coraz więcej

Artur Hampel
Artur Hampel
Wilk
Wilk Robert Mysłajek
Dr Sabina Pierużek-Nowak - prezes Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk” mówi o tych zwierzętach całą prawdę.

Grzybiarze i nie tylko oni, są oczywiście bezpieczni. Spotkać wilka, znaczyłoby mieć ogromne szczęście. Nie zazdrościłby takiego wydarzenia niejeden naukowiec czy miłośnik tych zwierząt.

Wilki, to zwierzęta bardzo ostrożne. Zanim człowiek dostrzeże takiego osobnika, w zasadzie jest on już daleko od niego. Te piękne, dzikie drapieżniki zostały w Europie niemal wytępione do zera. Jak wygląda sytuacja obecnie i z jakimi problemami borykają się wilki opowiedziała mi dr Sabina Pierużek-Nowak, prezes Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”.

Jak wyjaśnia pani doktor, najwięcej problemów relacji wilk-człowiek powstaje na obszarach hodowców owiec. Są to jednak, te negatywne skutki, którym można łatwo zapobiec, poprzez budowanie ogrodzeń. Owczarek Podhalański pilnujący stada też rozwiązuje ten problem niemal całkowicie.

Sprawdź Który artysta wspiera wilki i walczy dla nich o nagrodę główną w "Bitwie na Głosy"

Zapytałem panią Sabinę czy stowarzyszenie posiada informacje o ataku wilka na człowieka. W odpowiedzi usłyszałem, że nie ma takich danych, ale dodała zaraz, że odwrotna sytuacja zdarzała się wielokrotnie. Pomimo tego, iż Unia Europejska traktuje problem występowania wilka ogromnie poważnie, to jednak obywatele
wspólnoty już niekoniecznie. Zdarzały się i pewnie będą się zdarzać przypadki strzelania do tych chronionych zwierząt przez myśliwych.

Kolejnymi zagrożeniami dla nich są samochody. Odnotowuje się przypadki padniętych zwierząt, które zostały potrącone na drogach. Nie brakuje też kłusowników, którzy nie wiadomo jaką w tym przypadku mają motywację. Praca naukowców, leśników, miłośników tych zwierząt i wolontariuszy nie jest łatwa przy ocenianiu liczebności tego gatunku. Pomimo że od kilku lat notuje się wzrost populacji, to jednak czynniki zewnętrze, o którym już pisałem oraz naturalne, jak choroby, słaba baza pokarmowa sprawiają, że dokładne ustalenia nie są możliwe.

Obecnie szacuje się populację wilka w Polsce na około 850 - 900 sztuk. Wilki to zwierzęta, które prowadzą skryty tryb życia - kontynuuje moja rozmówczyni. Potrzebują do swojego rozwoju w równej części ciszy, przestrzeni i bazy pokarmowej. Wilki nie polują w zasadzie na zwierzęta zdrowe, w przypadku spadku populacji zajęcy, saren czy jeleni wilki wypiera ze środowiska głód. Istnieje tutaj więc wiele zależności biocenotycznych, które decydują o bytności wilka w sposób naturalny. Kolejnym ogromnym problemem dla wilka jest silna penetracja ludzi w obszary leśne, często sięgająca miejsc rozrodu drapieżnika. O ile są to grzybiarze, to jeszcze nie ma tragedii. Gorzej się ma sprawa, gdy na takie tereny wjadą ryczące quady, co niestety się zdarza.

Chcąc podsumować niniejszy artykuł pozwolę sobie na postawienie pytania.
Grzybiarze są bezpieczni, ale co z wilkami? Grzybiarzu! Bądź czujny, zobaczyłeś wilka - masz ogromne szczęście! Zgłoś to do stowarzyszenie "Wilk".

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto