Facebook Google+ Twitter

Grzywny za polskie nazwy tras na litewskich autobusach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-06-22 09:27

Na oficjalnej stronie klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość został zamieszczony artykuł dotyczący ukarania przewoźnika, który zapisywał nazwy tras autobusów w języku polskim.

Głos w tej sprawie zabrał europoseł Ryszard Czarnecki. Poseł krytykuje Litwę za działania, które - według niego - mocno uderzają w prawa polskiej mniejszości na Litwie. "Jedynym rozwiązaniem jest umiędzynarodowienie tej sprawy" - mówił Czarnecki.

W Parlamencie Europejskim jest ustawa, która mówi o zagwarantowanych prawach w stosunku do zachowania języka i pisowni mniejszości narodowych, które występują na terenach państw należących do Unii Europejskiej. Czy Parlament Litewski, pod naporem UE, zmieni swoje uchwały dotyczące używania "ojczystego" języka i pisowni przez mniejszości narodowe?

Polska jest bardzo otwarta w stosunku do mniejszości litewskiej. W naszym kraju żyje ok. 6 tys. przedstawicieli litewskiej mniejszości narodowej, przede wszystkim na Suwalszczyźnie. Najliczniej występują oni w gminie Puńsk, stanowiąc ok. 75 proc. ludności lokalnej.

Na obszarach zamieszkiwanych przez tę mniejszość język litewski funkcjonuje w urzędach na prawach języka pomocniczego. W szkołach litewskich ma miejsce swoboda w nauczaniu przedmiotów w tym języku a jeśli chodzi o ordynację wyborczą to nie ma progu wyborczego dla przedstawicieli mniejszości narodowych. Istnieje także formalne zezwolenie na używanie tablic z nazwami ulic i miejscowości po litewsku.

Czekamy na "ruch" Litwy w tej sprawie.

Źródło: pis.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

maly
  • maly
  • 28.09.2010 15:37

to pan czarnecki powinien blisko spojzec na opolszczyzne gdzie dwujenzyczne tablice mjejscowosci som szprejami zamalowywane przez tolerancyjnych polakow... do innego ogrodka zaglonda a o swoim to zapomina

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.