Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2121 miejsce

Guantánamo – obóz koncentracyjny XXI wieku

Film dokumentalny całej prawdy nie powie, ale z nóg zetnie i w słup soli zamieni... "GITMO - nowe prawa wojny", to wstrząsający dokument o więzieniu w Guantánamo. Poznałam go 18 kwietnia na WSNHiD w Poznaniu i do dziś przeżywam...

Miasto na Kubie, wyspie kojarzonej z morskimi falami, muzyką i tańcem, choć może być rajem, stanowi piekło. Od sześciu lat to symbol bezprawia, a zarazem zagadka. Wiąże się z istnieniem amerykańskiej bazy wojskowej i walką z terroryzmem. Tysiące pytań, zero odpowiedzi – takiego wyniku może spodziewać się dziennikarz śledczy badający problem wojny Stanów Zjednoczonych z al-Kaidą.

GITMO – odkrywanie tajemnic

Wojskowym określeniem więzienia w Guantánamo jest GITMO. Jego tajemnice starają się poznać szwedzcy reżyserzy Erik Gandini i Tarik Saleh. Ich dokument „GITMO – nowe prawa wojny” ścina z nóg. Próby przeprowadzania rozmów z generałami więzienia uniemożliwiają władze, wojskowi niechętnie godzą się na filmowanie bazy, były więzień milczy. Jakie obowiązują prawa wojny z wrogami USA? Niestosowanie się do Konwencji Genewskiej pociąga za sobą istny horror ludzi przetrzymywanych bez dostępu do sądu, bez przedstawionych zarzutów, bez kontaktu z rodziną. Czy to wszystko? Obecnie jest tam przetrzymywanych 385 więźniów, w stosunku do których stosuje się 72 metody torturowania. Na metody te zezwala Donald Henry Rumsfeld, będący aż do ubiegłego roku sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych. Zdaniem George'a W. Busha Konwencja Genewska nie obowiązuje terrorystów. Tymczasem rozkaz torturowania od góry to nie argument!

Nowe prawa wojny

Potęga gospodarcza USA, z drugiej strony ludzie znajdujący się w nieodpowiednim miejscu w nieodpowiednim czasie. Trafiają do „czarnej dziury”, współczesnego gułagu. Nie chcą współpracować, zeznawać, milczą. Większość z nich to muzułmanie. Boją się psów, w islamie istot nieczystych i niebezpiecznych, którymi szczucie jest jedną z wielu praktyk stosowanych podczas przesłuchań. Wykorzystywanie czyichś lęków to także męczenie! Przemoc psychiczna to zbyt delikatne określenie! Do wyszukanych sposobów postępowania wojskowych należy przetrzymywanie przez długi czas w bardzo niskich temperaturach, puszczanie wysokich dźwięków, używanie zastrzyków z trucizną, pozbawianie snu, jedzenia i opieki medycznej. To oczywiście nie wszystko! Prawda, mimo że poznana jedynie w małej części, przeraża, wydaje się niemożliwa. Próby samobójcze i strajki głodowe na nic się zdają, lata aresztu ciągną się w nieskończoność. Jeńcy tak naprawdę nie są jeńcami, pozbawieni prawa do sądu, bez przedstawionych aktów oskarżenia, są zakładnikami, którzy nie wiedzą, jak i kiedy to się skończy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

ping
  • ping
  • 24.08.2011 14:27

Atak na WTC może a nawet odpowiedź na Guantánamo – obóz koncentracyjny XXI wieku.
A chwalą się praworządnością .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jesteś w błędzie kolego. W czasie przesłuchań w Abu Ghraib, Bagram i Guantanamo zamordowano ponad 100 więźniów. Nikt nie poniósł konsekwencji (Niektóre ciała np.: Dilawara były tak zmasakrowane, że patomorfolog stwierdził, ze wyglądają tak jakby przejechał po nich walec.). Wręcz przeciwnie...Donald Rumsfeld jeszcze gratulował strażnikom i mówił "oby tak dalej" (Human Rights Watch stara się postawić go przed Międzynarodowym Trybunałem Karny w Hadze za zbrodnie wojenne). Strażnicy nie byli przeszkoleni. Manipulowała nimi CIA.

Zatrzymani są tam więzieni od ponad 7 lat. Bez możliwości zobaczenia się z rodzina czy nawet prawnikiem. Nikt z nich nie stanął jeszcze przed sądem. Nie ma wyznaczonego obrońcy.

Co więcej...gdy Sąd Najwyższy USA orzekł w 2006 roku, że FASZYSTOWSKA ustawa wprowadzona przez Busha (m.in USA Patriot Act wzorowany na jednej z ustaw norymberskich ustanowionej przez Adolfa Hitlera przed II WŚ) jest niezgodna z prawem USA i prawem międzynarodowym, Bush wydał "Military Commision Act", ustawę która pozbawia amerykańskie sądy prawa do rozpatrywania wniosków w sprawach legalności zatrzymania osób nie będących obywatelami USA przetrzymywanych jako "wrodzy bojownicy". Obecnie w więzieniu jest przetrzymywanych ok 250 osób. Najmłodsza osoba która trafiła do więzienia miała 13 lat!!! W ciągu 7 lat nikomu nic nie udowodniono.

Za likwidacją bazy opowiadał się m.in Bill Clinton, Jimmy Carter, Władimir Putin, Kofi Annan, Angela Merkel.

a co do tortur:

"bicie, długotrwałe trzymanie w izolacji, deprywacja sensoryczna, pozbawianie snu lub światła, długotrwałe przesłuchiwanie, szczucie psami, zmuszanie do długotrwałego przebywania w niewygodnych pozycjach, przeszkadzanie w modlitwie i znieważanie przedmiotów religijnych" - co potwierdził raport FBI.

Jeśli dodać do tego amerykańskie obozy koncentracyjne na terenie USA w czasie II WŚ w której więziono amerykanów azjatyckiego pochodzenia, to że obecnie wojsko chodzi w USA po ulicach i przeszukuje ludzi (niezgodne z prawem USA i prawem międzynarodowym), a Nobla dostaje Prezydent prowadzący 2 wojny i szykujący kolejne 3 (Iran, Jemen i Korea) to trzeba sobie powiedzieć wprost, że USA są krajem >>>>>>>>>>>FASZYSTOWSKIM<<<<<< ;<<<<.

Całe szczęście, że coraz więcej amerykanów jest tego świadoma i wywiera presję na władze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nazywając Guantanamo obozem koncentracyjnym, obrażasz ofiary tych drugich.
Oczywiście zdarzają się tam nadużycia. O większości z podanych przez ciebie tortur słyszę po raz pierwszy, a trochę na ten temat słyszałem. Najczęstsze z wymienianych "tortur" to spuszczanie Koranu w WC (co zresztą okazało się nieprawdą), obwiązywanie flagą Izraela i przesłuchiwanie przez kobietę.
Podsumowując, minus za tytuł jak z "Faktu".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.04.2007 22:46

No i niby ten szwedki film, nakręcony za arabskie pieniądze, ma być dowodem w sprawie? Bez żartów.
Autorka tekstu stawia śmiałe tezy, np: "relacje z Iraku są przekłamywane". Odważne sformułowanie, ale brak konkretów. To jak stwierdzenie, że "telewizja kłamie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.