Facebook Google+ Twitter

GUS: Jaka jest statystyczna Polka?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-08 07:28

Analitycy GUS wyliczyli, że statystyczna Polka ma około 40 lat, średnie wykształcenie, a pracuje najczęściej w zawodzie o charakterze usługowym, w handlu, służbie zdrowia lub oświacie. I często jest zmuszona łączyć wiele ról: dbającej o siebie atrakcyjnej kobiety, żony, matki, pracownicy.

W ocenie niektórych Polaków - mężczyzn - polskie kobiety wymykają się stereotypom typowej kobiety zajętej głównie doglądaniem spraw domowych. Wiele z nich osiąga swoje cele zawodowe, robi karierę. W opinii mężczyzn - Polki są mądre, zaradne i urodziwe. O cechach negatywnych niektórych pań, panowie w Dniu Kobiet także wspominają. Młodzi mężczyźni narzekają na niestabilność emocjonalną kobiet , a starsi mówią, że mądre są tylko niektóre.

Socjolog GUS Wiesław Łagodziński uważa, że w świetle faktów o życiu polskich kobiet - przekonania o męskiej wyższości i dominacji można uznać za mit. W jego ocenie, mężczyźni boją się równej rywalizacji z kobietami, bo to panie są bardziej zaradne, racjonalne, a przy tym odpowiedzialne i wrażliwe.

Socjolog dodaje, że Polki - choć zarabiają nawet do 30 procent mniej niż mężczyźni, i nie zajmują z reguły wysokich stanowisk - dobrze się odnajdują na rynku zatrudnienia. Wiesław Łagodzińs
ki zauważa jednak, że dla pracujących kobiet decyzja o macierzyństwie oznacza wiele trudności i wyrzeczeń. Podkreśla, że kobieta, która wraca do pracy po urodzeniu dziecka, redukuje swoje szanse na rynku pracy o 70 procent, jeżeli jej nieobecność na czas opieki nad dzieckiem wynosiła około 3 lat.

Socjolog podkreśla, że dzieje się tak dlatego, że ciągle regułą jest wykonywanie obowiązków w nieelastycznym systemie czasu pracy. Premiowana jest też ciągłość pracy, bez przerw takich jak urlopy macierzyńskie lub wychowawcze.

Mimo tej sytuacji statystyczna Polka ma więcej niż jedno dziecko, a 20 procent kobiet decyduje się na urodzenie dziecka jako samotna matka. Statystycy zauważają, że liczba urodzeń wzrasta, ale dlatego, że w wiek rozrodczy wchodzą kobiety z wyżu demograficznego lat 80. Mimo rosnącej liczby urodzeń - nadal nie ma prostej zastępowalności pokoleń, a nasze społeczeństwo starzeje się.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.