Facebook Google+ Twitter

GUS: PKB rośnie rekordowo

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-30 10:46

Nasza gospodarka w III kwartale rozwijała się w tempie 1,7 procent - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Według dotychczasowych danych europejskiego GUS, czyli Eurostatu jest to najlepszy wynik w Unii Europejskiej. To także najlepszy wynik od początku roku. PKB w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 0,8 procent. W drugim - wskaźnik zwiększył się o 1,1 procent.

Dane te miło zaskoczyły wielu analityków, którzy spodziewali się kolejnego wzrostu PKB, ale na niższym poziomie. Marek Kłoczko z Krajowej Izby Gospodarczej uważa, że świadczą one o zdrowych podstawach naszej gospodarki, a także o zaradności naszych przedsiębiorców.

W opinii Marka Kłoczki nie należy jednak zapominać, że obecny wzrost PKB jest dobry na miarę sytuacji kryzysowej na świecie. Jest jednak zbyt mały, by odrobić opóźnienia, jakie mamy wobec rozwiniętych krajów Unii Europejskiej. Marek Kłoczko powtórzył, że czas kryzysu można pozytywnie wykorzystać - na przykład do reformy swojej firmy.

Analityk firmy doradczej Xelion - Piotr Kuczyński wyjaśnia, że na dobry wynik złożyło się wiele czynników - między innymi duży popyt wewnętrzny.

Eksperci banku Pekao SA prognozują, że dane o PKB za III kwartał wskazują, iż w całym roku realny wzrost PKB może przekroczyć naszą prognozę na poziomie 1.6 proc. rok do roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.