Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10829 miejsce

GUS: ujemny przyrost naturalny odnotowany w ubiegłym roku największy od 1945

Polska wymiera. GUS podał, że odnotowany w minionym roku ujemny przyrost naturalny będzie największy od 1945 roku. Pod względem dzietności gorszych od Polski jest tylko 12 krajów.

 / Fot. Darek SzczecinaUbiegłoroczny ujemny przyrost naturalny w Polsce to efekt nie tylko małej liczby narodzin, ale także rosnącej liczby zgonów. Nie bez znaczenia jest także fakt wielkiej emigracji i barak imigracji.

Przed wymieraniem Polski ostrzegali demografowie do dłuższego czasu. Sprawa niskiej dzietności była podnoszona przy okazji reformy szkolnictwa i systemu emerytalnego. Ale to co stało się w ubiegłym roku było prorokowane dopiero na rok 2015. Obecnie współczynnik dzietności wynosi u nas 1,3. Aby móc mówić o zastępowalności pokoleń, musiałby on wynieść co najmniej 2,1. Ale nie jesteśmy pod tym względem najgorsi. W rankingu 244 krajów świata jesteśmy na 212. pozycji.

Gwałtowne starzenie się Polski stało się faktem. Utrzymuje się liczba rozwodów lecz maleje liczba zawieranych małżeństw. Nie sprzyja to narodzinom małych Polaków, nawet biorąc pod uwagę zmiany mentalności społecznej i chyba powszechne już tolerowanie dzieci pozamałżeńskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dokładnie tak, Panie Mateuszu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, powinno być : "UJEMNY przyrost naturalny największy od 1945 r". W ten sposób Pański artykuł zdecydowanie zaprzecza tytułowi. No, ale w sumie, kto by tam zwracał uwagę na logikę ? Jak wiadomo, tytuł jest najważniejszy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kluczowe. Tak to jest jak ktoś próbuje być mądrzejszy od autora i wychodza takie głupoty

Komentarz został ukrytyrozwiń

No ładnie. Niewidzialna ręka zmieniła mi tytuł tekstu. Przy okazji zgubiła jedno słowo, którego brak całkiem inny stan rzeczy przedstawia. Kto zgadnie jakie to słowo?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.