Facebook Google+ Twitter

GUS. Zaskakująco dobre wskaźniki makroekonomiczne. Miłe złego początki?

Główny Urząd Statystyczny opublikował najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne na koniec września. Dane GUS-u okazały się wyjątkowo dobre, ku wielkiemu zdziwieniu analityków i ekonomistów.

 / Fot. masti/CC 3.0Rynek z niecierpliwością oczekiwał publikacji danych makroekonomicznych. Najważniejszymi wskaźnikami obserwowanymi przez ekonomistów, były przede wszystkim dane na temat rynku pracy i sprzedaży detalicznej.

Pozytywnym szokiem dla obserwatorów gospodarki był wysoki wzrost sprzedaży detalicznej. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się we wrześniu o 11,4 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym wzrost ten wynosił 1,3 proc. Wielu analityków spodziewało się wzrostu na poziomie 1,5 proc. Wynik 1,3 proc. jest więc wynikiem niezłym. Zwłaszcza w sytuacji napięć w gospodarce europejskiej. Czy to jest efekt „zielonej wyspy”?

Z pewnością politycy wykorzystają bezwiednie te dane, by pokazać nam, że mimo wszystko nasza gospodarka kwitnie. Zanim jednak udzieli nam się wielki optymizm, proponuję lekko schłodzić rozgrzane głowy. Od początku roku, indeks giełdy warszawskiej WIG spadł ponad 20 proc. Wielu ekonomistów przekonuje, że dynamika sprzedaży detalicznej powoli spada. Do tego dochodzą niepokoje w strefie euro, oraz spowolnienie gospodarcze wśród gospodarczych gigantów światowych, wystarczy wspomnieć o Stanach Zjednoczonych, Włoszech, czy Francji.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.