Facebook Google+ Twitter

"Gutek" na finiszu pierwszego etapu regat dookoła świata

Zbigniew "Gutek" Gutkowski walczy o zwycięstwo w pierwszym etapie regat samotnych żeglarzy dookoła świata Velux 5 Oceans Race.

Operon Racing i Le Pengouin na starcie regat. / Fot. http://www.w-w-i.com"Gutek" i jego jacht "Operon Racing" prowadzili stawkę przez kilka dni na początku trasy, ale w okolicach wysp Azorskich wyprzedził ich Amerykanin Brad Van Liew płynący jachtem "Le Pingouin", który był liderem przez większą część trasy tego etapu. W czasie dwóch tygodni wyścigu przez północny i środkowy Atlantyk Polak utrzymywał drugą pozycję w stosunkowo niewielkiej odległości od konkurenta, ale przewaga Amerykanina powoli rosła i osiągnęła nawet 160 mil morskich (ok. 300 km). W piątek Polak odzyskał na krótko prowadzenie, skracając drogę w stosunku do Amerykanina.

Polaka prześladują awarie, dwa razy wchodził na maszt jeszcze na północnym Atlantyku, aby naprawić urwany fał (lina służąca do ponoszenia żagli na maszcie), przy drugiej z tych awarii podarł się jeden z dwóch posiadanych na pokładzie jachtu genakerów (rodzaj żagla przedniego o dużej powierzchni), który wpadł do wody. Borykał się również z awariami samosteru, zasilania w energie elektryczną i silnika. Chwila nieuwagi podczas prac na pokładzie zakończyła się dla niego bezpośrednim spotkaniem z łopatami generatora wiatrowego i ranami ciętymi na głowie. Wczoraj niestety stracił również drugi genaker, także możliwości pościgu za Amerykaninem mocno zmalały i obecnie strata Gutka do Brada wynosi już 280 mil morskich.

Liderowi pozostaje jeszcze prawie 1500 mil do mety pierwszego etapu w Cape Town w Republice Południowej Afryki. Po drodze jest jeszcze do pokonania obszar zmieniającego swoje położenie obszaru wysokiego ciśnienia ze słabymi wiatrami, więc jest jeszcze jakaś szansa na odrobienie strat. Jak widać na mapie wyścigu Gutkowski zmienił kurs na bardziej południowy, szukając silniejszych wiatrów.

Trzech pozostałych żeglarzy jest zdecydowanie dalej niż czołówka, emocjonująco zapowiada się również walka o trzecie miejsce pomiędzy Kanadyjczykiem (Derek Hatfield, "Active House") i Brytyjczykiem (Chris Stanamore-Major, "Spartan"). Ostatni w stawce, Belg, Christophe Bullens ("Five Oceans of Smiles") jest jeszcze na półkuli północnej w okolicach Wysp Zielonego przylądka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Brawo! Niech mu wiatry sprzyjają !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje! Gutek wczoraj wieczorem wpłynął na metą pierwszego etapu w Cape Town!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co prawda link jakoś nie działa, ale warto sobie przykleić tekst do paska adresu przeglądarki. Dostępna jest animacja pokazująca jak przebiegał ten pierwszy etap.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odważny człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.