Facebook Google+ Twitter

Gutek wysuwa się na prowadzenie! Trwają regaty samotnych żeglarzy

17 października z La Roechelle we Francji wystartowały regaty samotnych żeglarzy dookoła świata. Po raz pierwszy startuje Polak - Zbigniew "Gutek" Gutkowski. Po trzech dniach żeglugi Gutek wysunął się na prowadzenie.

Zbigniew Gutkowski na pokładzie jachtu 'Operon Racing'. / Fot. http://www.w-w-i.comRegaty Velux 5 Ocean Race rozegrano do tej pory 7 razy. Po raz pierwszy na przełomie 1982-83 roku. Wyścig ten pierwotnie nosił nazwę BOC Challenge, później Around Allone a od dwóch edycji istnieje pod aktualną nazwą. Do tej pory nie startował w tym wyścigu żaden Polak.

Trasa podzielona jest na pięć etapów: La Roechelle (Francja) - Cape Town (Republika Południowej Afryki) - Wellington (Nowa Zelandia) - Salvador (Brazylia) - Charleston (USA) - La Roechelle. Startuje pięciu żeglarzy: z Kanady, Niemiec, Polski, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Zawodnicy płyną na jachtach klasy Eco 60 (o długości 60 stóp czyli ponad 18 metrów), w których położono nacisk na technologie przyjazne środowisku naturalnemu. Polak startuje na jachcie Operon Racing, który poprzednio nosił nazwę Globe i wsławił się zwycięstwem w regatach dookoła świata bez zawijania do portów Vendée Globe w 1991 roku. Przed startem do regat sternik na swoim jachcie musiał odbyć rejs kwalifikacyjny o długości 2500 mil morskich.

Pozycje żeglarzy można śledzić na bieżąco na stronie regat (treść również w języku polskim). Dziś rano (21 października) Gutek jest pierwszy z niewielka przewagą ok. 9 mil morskich nad Amerykaninem (Brad Van Liew), płynącym na "Le Pingouin". Pozycja Polaka jest najbardziej na zachód wysunięta z całej stawki. Czy ta decyzja mu się opłaci? Kto pierwszy dopłynie do południowego krańca Afryki? Ilu zawodników dotrze do mety? Odpowiedzi poznamy śledząc przebieg regat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.