Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17783 miejsce

Guzikowe obrazy Liliany Gronuś

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-01-12 20:48

W 2009 Liliana Gronuś otrzymała certyfikat za unikalną w skali światowej kolekcję obrazów i trafiła do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości. Obecnie jej prace można oglądać w Wałbrzychu.

Obrazy Liliany Gronuś / Fot. Anna WawrykowiczW Bibliotece Pod Atlantami w Wałbrzychu prezentowana jest niezwykła kolekcja obrazów autorstwa Liliany Gronuś. Na czym polega oryginalność jej twórczości? Liliana Gonuś tworzy obrazy z guzików: jest ponoć jedyną w Europie, a może na świecie osobą, która zamiast pędzli używa igły z nitką, a farbami są wielokolorowe guziki z różnych tworzyw, z plastyku i z rogu.

Jej pasją jest muzyka, stąd najczęściej na obrazach przestawia różne instrumenty muzyczne, a także pejzaże i sceny z bajek. Na każdy obraz potrzeba ok. 2 tysięcy guzików, których przyszycie zajmuje ok. 3 miesięcy, potem mąż autorki Marian Gronuś oprawia je i fotografuje. Guziki pochodzą z darów od przyjaciół i nieznajomych, których zafascynował pomysł Liliany Gronuś. Ta z zawodu technik ceramik, a z zamiłowania „malarka” i poetka jest też autorką „Baśniowego Wałbrzycha”.

 / Fot. Anna WawrykowiczJej wiersze, moim zdaniem o wiele lepsze od obrazów, zostały przetłumaczone na inne języki. Może nie każdego zachwycą jej prace, ale na pewno należy jej się uznanie za pomysł, a trzeba także docenić jej talent w doborze kolorów i faktury guzików, dzięki czemu potrafi utrwalić na płótnie różne przedmioty i sceny.

Od 2008 prace Liliany Gronuś były wystawiane w wielu miastach Polski, a także w Berlinie. Stała ekspozycja jej 13 obrazów pt. „Guzikowa Orkiestra” znajduje się w Rabce Zdroju w Muzeum Rekordów i Osobliwości. Kto nie zdąży pojechać do Wałbrzycha do 14 stycznia, może guzikowe obrazy zobaczyć w Rabce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Zaskakująca pomysłowość :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, ciekawy pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.