Facebook Google+ Twitter

Gwałtowne burze nad Polską. Jest kilka ofiar śmiertelnych

Burze przetaczające się nad Polską przeszły m.in. nad Warszawą. Przed godz. 20.30 w centrum stolicy zawyły alarmy samochodów po potężnym wyładowaniu atmosferycznym... My czekamy na wasze relacje, filmy i MMS-y z nagraniami. MMS-y wysyłajcie +48-607-676-710.

IMGW wydało dziś rano ostrzeżenia dla całej wschodniej i środkowej Polski przed burzami na terytorium naszego kraju.

Nad cała Polską przeszły gwałtowne burze. / Fot. AKPAPotężna burza przeszła między godziną 14 a 16 nad województwem warmińsko-mazurskim. Jak informuje portal TVN24.pl zginęły co najmniej 3 osoby, a 9 uznaje się za zaginione. Burza przemieszczała się z południowego-wschodu na północny-zachód. Prócz hektolitrów wody, które spadły na ziemię w postaci deszczu, burza niosła ze sobą duże opady gradu, które zniszczyły uprawy i wyrządziły szkody w gospodarstwach domowych.

Policja w warmińsko-mazurskim zaznacza, że po burzy wiele unoszących się na wodach jezior łodzi okazuje się pustych. Część jednostek mogła sama pod wpływem wiatru wydostać się z przystani, jednak na innych mogły być załogi. Warmińsko-mazurscy strażacy odnotowali około 70 interwencji związanych z burzami; usuwali przede wszystkim powalone na drogi drzewa i gałęzie. Deszcz doprowadził do wielu podtopień, a w wielu domach nie ma prądu. Wcześniej ta sama chmura burzowa wyrządziła wiele szkód na Podlasiu, gdzie bez prądu pozostało nawet 40 tys. gospodarstw domowych.

Ostatnia burza, jaka szalała nad Mazurami, przekroczyła granicę z Obwodem Kaliningradzkim i powoli zanika. Jeżeli gdziekolwiek pojawią się jeszcze burze, to będą one słabe.

Z radarów wynika, że śmiertelna burza, która przeszła nad Mazurami zanikła gdzieś nad Morzem Bałtyckim. Liczby mówią same za siebie. Między godziną 15.00, a 20.30 zarejestrowano ogółem ok 45 tys. wyładowań atmosferycznych, z których blisko 3-4 tys. docierało do ziemi. Burze jednak szaleją nie tylko nad Polską. Liczne wyładowania atmosferyczne radary zarejestrowały także nad Austrią, Słowacją, Czechami, Białorusią, Litwą, Łotwą i Estonią.

IMGW odwołała już większość ostrzeżeń za wyjątkiem dwóch województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Tu można spodziewać się burz o mniejszej sile niż w woj. warmińsko-mazurskim. Meteorolodzy z Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozują, że będą one miejscami gwałtowne i przyniosą opady deszczu o natężeniu od 30 do 50 mm/h, opady gradu i silny, porywisty wiatr, w porywach do 60 - 80 km/h. Ostrzeżenia te będą obowiązywać do godziny 2 w nocy. Kolejnych burz należy się spodziewać już jutro wieczorem.

Burze, które zawdzięczamy znajdującemu się nad Rosją potężnemu wyżowi, będą utrzymywać się nad Polską do czwartku. Potem nastąpi ochłodzenie.

Śledź burze na bieżąco TUTAJ i TUTAJ
Czytaj także:
Jak bezpiecznie przeżyć burzę? Poradnik dla każdego
Burza na Mazurach zebrała śmiertelne żniwa
Pierwsze szkody po burzach w Polsce
Kolejne burze w Polsce i kolejne tornado
Bez zaskoczenia, czyli jak samemu prognozować pogodę
Zobacz, jak wyglądała burza nad Warszawą

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

+ w Łodzi cisza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fota debest :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cholera, wyczytałem w necie (na forum gizycko) , ze zgineło dziecko , które było w kabinie jachtu, w czasie wywrotki. Nigdy nie zostawiajcie nikogo w kabinie jachtu kiedy wieje wiecej niz 4. To wyjątkowo niebezpieczne. Jak ludzi szkolą ci z PZŻ, ze juz któryś raz sie to powtarza. Wtłaczaja im do głowy teorie żeglowania , rozkład sil hydrodynamicznych na kadłubie i sterze, aerodynamicznych na zaglach, jakies wykresy statecznosci kształtu i ciezaru (błędne zresztą) a na podstawy bezpieczenstwa na srodlądziu "nie kładą nacisku".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Koło Warszawy jest nadal ładnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maxx83 już widzę te wyładowania. Zaczynam je śledzić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poznań powoli też zaczyna się błyskać odległość do Poznania mam 20 km

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem dodać że zdjęcie w artykule - kozak!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warszawa błyszczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Biały szkwał" 120 km/h czyli 12 B , na wodzie duże straty w ludziach (5 osób, z tego prawdopodobnie czwórka kajakarzy) i sprzęcie (kilkadziesiąt jachtów leżało). Dawno czegoś takiego nie było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na Mazurach zginęło kilka a poszukują od kilku do kilkunastu osób. Makabra

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.