Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2195 miejsce

Gwałtowny wzrost bezrobocia w Polsce

Bezrobocie w naszym kraju rośnie w olbrzymim tempie. Jakie są przyczyny? Jaka jest dalsza perspektywa? Jakie plany ma rząd?Urzędy pracy są oblegane. W pierwszych dwóch tygodniach 2009 roku nastąpił gwałtowny wzrost ilości osób bezrobotnych, którzy rejestrują się w Urzędach Pracy. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy nr 2 w Łodzi, Iwona Olczak podjęła decyzję, że urząd będzie pracował w wolne soboty, tj. wczoraj – 17 stycznia i 24 stycznia. W częstochowskim PUP kolejki ustawiają się o godzinie 3 nad ranem.

W grudniu stopa rejestrowanego bezrobocia wzrosła do 9,5 procent z 9,1 proc. w listopadzie - wynika ze wstępnych danych resortu pracy. Zaś liczba bezrobotnych zwiększyła się o 75,9 tys. osób do 1 mln 474,4 tys. To zaskakująco duży wzrost, najmocniejszy od 2003 roku.

Czym jest zjawisko bezrobocia?

Myślę, że wielu z czytelników jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, a jaka jest jego definicja w portalu Wikipedia.pl? Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów. Pod pojęciem bezrobotnego można rozumieć osobę niezatrudnioną, nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie wykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia (w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy). Jest to szeroka definicja. Natomiast wąską stosują państwowe Urzędy Pracy (powiatowe lub wojewódzkie). I tak bezrobotnym w rozumieniu przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest osoba, która:
- ukończyła 18 rok życia (pełnoletnia),
- nie ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn,
- aktualnie nie uczy się na żadnym szczeblu kształcenia lub nie jest skierowana na szkolenie przez PUP,
- jest zameldowana lub pozostaje w naszym kraju legalnie lub jej pobyt może zostać zalegalizowany (azyl polityczny, karta stałego lub czasowego pobytu, obywatele UE).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

jvelzkeyek
  • jvelzkeyek
  • 27.12.2010 21:47

PRACA

Praca najcenniejszym darem

Brak pracy życiowym koszmarem

W socjalizmie był przymus pracy.

O czym już zapomnieli rodacy.

Bezrobocie rodaków w demokracji nęka

Jest utrapieniem, o jej utratę każdy się lęka.

Można jej szukać u cudzoziemców,

Irlandczyków, Włochów i Niemców.

W kapitalizmie ,okresowo, krucho z pracą.

Na gastarbeiterach kapitaliści się bogacą.

Gdy zapełnią już swoje bankowe konta.

Robotników, pracowników stawiają po kątach,

po zasiłki dla bezrobotnych i do Caritasu,

I tak to się już dzieje od czasu do czasu.

Bezrobocie , jak gospodarka kołem się toczą.

Ty pracowniku jesteś tylko siłą roboczą.

Pracowniku! Nie sarkaj, nie narzekaj.

Jesteś bezrobotnym cierpliwie czekaj,

Aż nadejdzie czas koniunktury,

a będziesz wtedy zjadał same konfitury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.08.2010 18:00

Zdaniem autora tego tekstu w Polsce pracuje więcej osób niż to jest potrzebne do zapewnienia każdej osobie należącej do narodu Polskiego wszystkiego co potrzebuje ona do życia; rozwiazanie tego kłopotu opisał w Konstytucji Mieszkańców Planety Ziemia - http://sites.google.com/site/mojafundacja/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby zmniejszyć bezrobocie powinny powstawać miejsca pracy. Potrzeba jak najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale dostosowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy, podczas gdy w Polsce najważniejsza jest zawsze wartość inwestycji (np. w Łodzi powstają same montownie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezrobocie jest skutkiem powstania recesji na skutek załamania się neoliberalnego kapitalizmu, który utonął w uprawianiu nowej ekonomii, polegającej na tworzeniu banki spekulacyjnej na światowych rynkach finansowych. Rynki te kredytują działalność ponadnarowych koncernów. W wyniku dostosowania strukturalnego (SAP) Polska na początku lat 90 została zmuszona do przekształcenia swojej gospodarki na produkcję proeksportową, co było zgodne z interesami globalnych koncernów- nazywanych zagranicznymi inwestorami. Chodziło o to, aby zniszczyć lub uzależnić gospodarkę krajową od oczekiwań ponadnarodowych korporacji. I tak właśnie się stało. Najwięszych redukcji zatrudnienia można się więc spodziewać w firmach nastawionych na eksport. Sposobem wyjścia z tego kryzysu nie jest szukanie środków zastępczych, ale całkowite odejscie od ekonomii neoliberalnej w stronę keynesizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezrobocie jest zjawiskiem niekorzystnym (z punktu widzenia osób tracących pracę oraz budżetu). Atutem bezrobocia jest wzrost konkurencji na ryku pracy - większy wybór mają pracodawcy.
Co z tego, jeśli w zawodach poszukiwanych nie ma chętnych do przyuczenia bądź zdobycia wykształcenia. Ze świecą szukać inżynierów i techników wielu specjalizacji!
Zwróćmy uwagę na to, że w Finlandii czy Hiszpanii w momencie wstępowania do UE bezrobocie było powyżej 15%!
A w USA panika robi się, gdy bezrobocie przekracza 3%...
[+]

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pogorszenie sytuacji na naszym rynku pracy jest wynikiem recesji na Zachodzie. Zmusza ona przede wszystkim część eksporterów do redukcji zatrudnienia. Obecnie likwiduje się w Polsce więcej miejsc pracy, niż powstaje nowych, gdyż zmniejsza się ich sprzedaż na rynkach zagranicznych." czytając te 3 zdania po kolei widzimy, że słowo "ich" odnosiło się do "eksporterów", ale dla jednoznaczności błąd został poprawiony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kryzys w Polsce napędzają sami przedsiębiorcy: -Jeszcze nie jest źle, ale za chwile może być więc na wszelki wypadek już dziś zredukujmy etaty.


"Obecnie likwiduje się w Polsce więcej miejsc pracy, niż powstaje nowych, gdyż zmniejsza się ich sprzedaż na rynkach zagranicznych. "

Z tego zdania wynika, że na rynkach zagranicznych zmniejsza się sprzedać polskich miejsc pracy... Gdzie sens, gdzie logika?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.