Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8198 miejsce

Gwałtowny wzrost bezrobocia w Polsce

Bezrobocie w naszym kraju rośnie w olbrzymim tempie. Jakie są przyczyny? Jaka jest dalsza perspektywa? Jakie plany ma rząd?Urzędy pracy są oblegane. W pierwszych dwóch tygodniach 2009 roku nastąpił gwałtowny wzrost ilości osób bezrobotnych, którzy rejestrują się w Urzędach Pracy. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy nr 2 w Łodzi, Iwona Olczak podjęła decyzję, że urząd będzie pracował w wolne soboty, tj. wczoraj – 17 stycznia i 24 stycznia. W częstochowskim PUP kolejki ustawiają się o godzinie 3 nad ranem.

W grudniu stopa rejestrowanego bezrobocia wzrosła do 9,5 procent z 9,1 proc. w listopadzie - wynika ze wstępnych danych resortu pracy. Zaś liczba bezrobotnych zwiększyła się o 75,9 tys. osób do 1 mln 474,4 tys. To zaskakująco duży wzrost, najmocniejszy od 2003 roku.

Czym jest zjawisko bezrobocia?

Myślę, że wielu z czytelników jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie, a jaka jest jego definicja w portalu Wikipedia.pl? Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym polegającym na tym, że część ludzi zdolnych do pracy i deklarujących chęć jej podjęcia nie znajduje faktycznego zatrudnienia z różnych powodów. Pod pojęciem bezrobotnego można rozumieć osobę niezatrudnioną, nieprowadzącą działalności gospodarczej i nie wykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia (w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy). Jest to szeroka definicja. Natomiast wąską stosują państwowe Urzędy Pracy (powiatowe lub wojewódzkie). I tak bezrobotnym w rozumieniu przepisów Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy jest osoba, która:
- ukończyła 18 rok życia (pełnoletnia),
- nie ukończyła 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn,
- aktualnie nie uczy się na żadnym szczeblu kształcenia lub nie jest skierowana na szkolenie przez PUP,
- jest zameldowana lub pozostaje w naszym kraju legalnie lub jej pobyt może zostać zalegalizowany (azyl polityczny, karta stałego lub czasowego pobytu, obywatele UE).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

jvelzkeyek
  • jvelzkeyek
  • 27.12.2010 21:47

PRACA

Praca najcenniejszym darem

Brak pracy życiowym koszmarem

W socjalizmie był przymus pracy.

O czym już zapomnieli rodacy.

Bezrobocie rodaków w demokracji nęka

Jest utrapieniem, o jej utratę każdy się lęka.

Można jej szukać u cudzoziemców,

Irlandczyków, Włochów i Niemców.

W kapitalizmie ,okresowo, krucho z pracą.

Na gastarbeiterach kapitaliści się bogacą.

Gdy zapełnią już swoje bankowe konta.

Robotników, pracowników stawiają po kątach,

po zasiłki dla bezrobotnych i do Caritasu,

I tak to się już dzieje od czasu do czasu.

Bezrobocie , jak gospodarka kołem się toczą.

Ty pracowniku jesteś tylko siłą roboczą.

Pracowniku! Nie sarkaj, nie narzekaj.

Jesteś bezrobotnym cierpliwie czekaj,

Aż nadejdzie czas koniunktury,

a będziesz wtedy zjadał same konfitury.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.08.2010 18:00

Zdaniem autora tego tekstu w Polsce pracuje więcej osób niż to jest potrzebne do zapewnienia każdej osobie należącej do narodu Polskiego wszystkiego co potrzebuje ona do życia; rozwiazanie tego kłopotu opisał w Konstytucji Mieszkańców Planety Ziemia - http://sites.google.com/site/mojafundacja/.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żeby zmniejszyć bezrobocie powinny powstawać miejsca pracy. Potrzeba jak najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ale dostosowanych do potrzeb lokalnego rynku pracy, podczas gdy w Polsce najważniejsza jest zawsze wartość inwestycji (np. w Łodzi powstają same montownie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezrobocie jest skutkiem powstania recesji na skutek załamania się neoliberalnego kapitalizmu, który utonął w uprawianiu nowej ekonomii, polegającej na tworzeniu banki spekulacyjnej na światowych rynkach finansowych. Rynki te kredytują działalność ponadnarowych koncernów. W wyniku dostosowania strukturalnego (SAP) Polska na początku lat 90 została zmuszona do przekształcenia swojej gospodarki na produkcję proeksportową, co było zgodne z interesami globalnych koncernów- nazywanych zagranicznymi inwestorami. Chodziło o to, aby zniszczyć lub uzależnić gospodarkę krajową od oczekiwań ponadnarodowych korporacji. I tak właśnie się stało. Najwięszych redukcji zatrudnienia można się więc spodziewać w firmach nastawionych na eksport. Sposobem wyjścia z tego kryzysu nie jest szukanie środków zastępczych, ale całkowite odejscie od ekonomii neoliberalnej w stronę keynesizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bezrobocie jest zjawiskiem niekorzystnym (z punktu widzenia osób tracących pracę oraz budżetu). Atutem bezrobocia jest wzrost konkurencji na ryku pracy - większy wybór mają pracodawcy.
Co z tego, jeśli w zawodach poszukiwanych nie ma chętnych do przyuczenia bądź zdobycia wykształcenia. Ze świecą szukać inżynierów i techników wielu specjalizacji!
Zwróćmy uwagę na to, że w Finlandii czy Hiszpanii w momencie wstępowania do UE bezrobocie było powyżej 15%!
A w USA panika robi się, gdy bezrobocie przekracza 3%...
[+]

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pogorszenie sytuacji na naszym rynku pracy jest wynikiem recesji na Zachodzie. Zmusza ona przede wszystkim część eksporterów do redukcji zatrudnienia. Obecnie likwiduje się w Polsce więcej miejsc pracy, niż powstaje nowych, gdyż zmniejsza się ich sprzedaż na rynkach zagranicznych." czytając te 3 zdania po kolei widzimy, że słowo "ich" odnosiło się do "eksporterów", ale dla jednoznaczności błąd został poprawiony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kryzys w Polsce napędzają sami przedsiębiorcy: -Jeszcze nie jest źle, ale za chwile może być więc na wszelki wypadek już dziś zredukujmy etaty.


"Obecnie likwiduje się w Polsce więcej miejsc pracy, niż powstaje nowych, gdyż zmniejsza się ich sprzedaż na rynkach zagranicznych. "

Z tego zdania wynika, że na rynkach zagranicznych zmniejsza się sprzedać polskich miejsc pracy... Gdzie sens, gdzie logika?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.