Facebook Google+ Twitter

"Gwarancje Kultury 2012" przyznane. Sprawdź, kto został wyróżniony!

W siódme urodziny TVP Kultura rozdano nagrody dla ludzi kultury i wydarzeń kulturalnych. Wśród nagrodzonych znalazła się m.in. Danuta Wałęsa i twórcy "Projektu Warszawiak".

Danuta Wałęsa podczas wręczenia Gwarancji Kultury 2012 / Fot. fot. materiały TVPUroczyste wręczenie nagród odbyło się 24 kwietnia w Studio 1, w gmachu Telewizji Polskiej. Ceremonie oglądała na żywo publiczność zgromadzona w studio oraz widzowie TVP Kultura. Galę poprowadzili: Katarzyna Janowska, dyrektor TVP Kultura i (jak zwykle czarująco dowcipny) Wojciech Mann.

Andrzej Stasiuk, Gwarancje Kultury 2012 / Fot. fot. materiały TVPW kategorii "literatura" statuetkę - mały, "oldschoolowy" odbiornik telewizyjny - odebrał Andrzej Stasiuk za zbiór opowiadań "Grochów". Laureat zażartował, że tym samym po raz pierwszy będzie miał w domu telewizor.

Janusz Opryński, Gwarancje Kultury 2012 / Fot. fot. materiały TVPSpektakl "Bracia Karamazow" lubelskiego Teatru Provisorium w reżyserii Janusza Opryńskiego zwyciężył w kategorii "Teatr". Odbierający nagrodę reżyser zapowiedział, że przedstawienie można będzie niedługo oglądać także na antenie TVP Kultura.

W muzyce kapituła doceniła "Ballady i romanse" sióstr Wrońskich - album "Zapomnij" inspirowany poezją Czesława Miłosza. Ciekawe, nowoczesne aranżacje skłoniły podobno jednego z krytyków opiniujących płytę, że należy ją absolutnie zapamiętać - a nie zapomnieć, jak sugeruje tytuł.

Z uznaniem przyznających nagrody spotkała się także muzyka poważna w wykonaniu Aleksandry Kurzak i jej płyta "Gioia" nagrana w wytwórni Decca. Laureatka podzieliła się z widzami wspomnieniem, że już jako mała dziewczynka marzyła, by nagrać płytę i to w najbardziej prestiżowej wytwórni fonograficznej na świecie. Udało się zrealizować marzenie, i to jako pierwszej polskiej śpiewaczce operowej.

Z koeli wyróżniony film to "Kołysanka z Phonm Penh" Pawła Kloca, oceniony jako najwybitniejsza pełnometrażowa produkcja dokumentalna ostatnich lat. W uzasadnieniu jury doceniło bezkompromisowość artystyczną autora i jego determinację, która pozwoliła osiągnąć sukces, mimo braku wsparcia finansowego ze strony branży. "Za odwagę podróży do jądra ciemności" - argumentowała kapituła konkursowa.

W kategorii "Sztuki wizualne" królowała za berlińską wystawę "Obok.Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" Anda Rottenberg.

Czytaj dalej --->


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.