Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21424 miejsce

Gwiazd tyle, że szpilki nie wciśniesz. Zobacz zdjęcie pokazujące niewielki wycinek gwiazdozbioru Strzelca

Natłok obiektów na prezentowanym zdjęciu jest oszałamiający. A to tylko niewielki wycinek konstelacji Strzelca. Jedna z akuratnych ilustracji dla pytań w rodzaju: Ile jest gwiazd we Wszechświecie?

Wycinek konstelacji Strzelca (ACS, HST); RA: 17h 47m 43.83 Dec: -24° 42' 13.80''; FOV: 3,23 x 1,64 arcmin; Id: potw1703a. / Fot. Credit: ESA/Hubble & NASATen niezwykły obraz został wykonany z użyciem szerokokątnej kamery ACS (Advanced Camera for Surveys - Zaawansowana Kamera Przeglądowa), będącej na wyposażeniu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Zaprezentowana została część nieba w gwiazdozbiorze Strzelca, w swoich najdrobniejszych szczegółach. Ciemnoczerwone i jasnoniebieskie gwiazdy są rozproszone po całym kadrze, kontrastują z tysiącami bardziej odległych gwiazd i galaktyk. Dwie cechy są szczególnie uderzające: kolory gwiazd i przejmujące "krzyże", niby eksplodujące z centrów najjaśniejszych obiektów.

Chociaż paleta barw tego zdjęcia została ulepszona i zintensyfikowana w trakcie procesu tworzenia obrazu z danych obserwacyjnych, nie rozmija się z prawdą, że różne gwiazdy świecą¹ w różnych kolorach. Gwiazdy różnią się kolorem w zależności od temperatury powierzchniowej: bardzo gorące gwiazdy są niebieskie lub białe, natomiast te chłodniejsze są bardziej czerwone. Przyczyną niższej temperatury może być sam fakt, że gwiazda jest mniejsza, albo jej podeszły wiek i przejście do ​​fazy czerwonego olbrzyma, kiedy obiekt rozszerza się w swojej warstwie zewnętrznej i znacznie ochładza, zarazem kurczy się jądro.

"Krzyże" nie mają nic wspólnego z samymi gwiazdami, ani nie powodują ich jakiekolwiek zakłócenia atmosferyczne, zresztą Teleskop Hubble'a orbituje powyżej atmosfery ziemskiej. I właśnie konstrukcja teleskopu powoduje tego rodzaju wytwór, Na pierwszym planie: lustro wtórne Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, mocowanie na pająku. Nie pokazano: w dalszej tylnej części mieści się lustro główne. https://blogs.stsci.edu/newsletter/2013/09/26/staying-sharp-keeping-hubble-and-webb-seeing-clearly/ / Fot. stsci.edu/Perker-Elmerznany jako efekt dyfrakcyjny [również: szpilki dyfrakcyjne, spajki, kolce - przyp. aut.]. Podobnie jak wszystkie wielkie współczesne teleskopy, tak i Hubble wykorzystuje lustra do przechwycenia światła i uzyskania obrazu. Jego lustro wtórne zamontowane jest na pająku mocującym (patrz foto po prawej), którego ramiona ułożono w formie krzyża, co przyczynia się do ugięcia promieni świetlnych. Dyfrakcja zachodzi na krawędzi obiektu, który światło napotyka na swojej drodze². Każdy "krzyż" na tym obrazie jest efektem konstrukcji teleskopu Hubble'a! Mimo że "spajki" są pewnym niedostatkiem techniki, wielu astrofotografów decyduje się uwydatnić i chwalić jako piękne cechy swoich obrazów.


¹ świecą - czysto literackie, ogólnikowe i nie do końca poprawne; tutaj rozmyślnie popełniłem rozbieżność (tego rodzaju frazeologia pokutuje w powszechnej świadomości władających polszczyzną) w tłumaczeniu, aby poczynić dwa zdania tytułem ciekawostki i wyjaśnienia: obserwując niebo w pogodną noc okiem nieuzbrojonym, można zauważyć, że światłem ciągłym świecą tylko planety, zaś wszystkie gwiazdy dają się zaobserwować jako migoczące (mrugające). Wynika to z odległości od Ziemi i rozmiarów kątowych obiektów, których światło musi pokonać atmosferę naszej planety (refrakcja).

² ściślej: dyfrakcja fal, ugięcie fal, fiz. zespół zjawisk związanych z odstępstwami od praw optyki geometrycznej występującymi podczas rozchodzenia się fal, na brzegach nieprzezroczystych przesłon, a także na niejednorodnościach ośrodka, i to tym wyraźniej, im bardziej rozmiary przeszkód (otworów) są zbliżone do długości fali (cyt. encyklopedia.pwn.pl - hasło: dyfrakcja fal).


źródło: spacetelescope.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.