Facebook Google+ Twitter

Gwiazda i Nizieński odejdą z Kapituły Orderu Orła Białego?

Andrzej Gwiazda zrezygnuje z zasiadania w Kapitule Orderu Orła Białego, jeżeli zostanie nim odznaczony Adam Michnik. - Jeżeli te informacje się potwierdzą, to rezygnuję - mówi serwisowi tvn24.pl Gwiazda. O swojej rezygnacji poinformował też Bogusław Nizieński.

 / Fot. źródło Wikipedia Commons/ Fot. Szymon SurmaczSerwis TVN24 informuje, że najprawdopodobniej 10 listopada prezydent Bronisław Komorowski odznaczy Orderem Orła Białego cztery osoby. Wśród nich mają się znaleźć Adam Michnik, Jan Krzysztof Bielecki, Aleksander Hall i bp Alojzy Orszulik.

"Jeżeli informacje prasowe na temat decyzji prezydenta co do orderów potwierdzą się, to tak, rezygnuję" - mówi Andrzej Gwiazda. Jak zaznaczył, o odznaczeniach dowiedział się z mediów. "Pan prezydent nie zasięgał naszej opinii ani nie powiadomił o tym" - podkreślił. Dodaje także, nie zrezygnował z Kapituły do tej pory, ponieważ dopiero dzisiaj dowiedział się o nominacjach.

Andrzej Gwiazda przyczynił się do powstania Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeże. Jest członkiem Kapituły Orderu Orła Białego od kwietnia 2007 roku.

Z udziału w Kapitule zrezygnował także Bogusław Nizieński. "Uznałem, że mój czas w tym gremium dobiegł końca, w czwartek wysłałem pocztą rezygnację" - powiedział serwisowi TVN24.

Nizieński przyznaje, że nie rozumie decyzji, jaką ma podjąć prezydent Komorowski. "Ja byłem przyzwyczajony, że przed 10 kwietnia wnioski skierowane do zaopiniowania przez kapitułę są połączone z dokumentacją: czy był wcześniej odznaczany, kiedy, jakim odznaczeniem i co się wydarzyło w ostatnim czasie, co uzasadnia nadanie tego najwyższego orderu. Tutaj nie mamy takiej dokumentacji" - mówi Nizieński.

Kapituła Orderu Orła Białego składa się z pięciu osób. Na jej czele stoi prezydent Bronisław Komorowski. Poza nim, w Kapitule są też Wiesław Chrzanowski, Andrzej Gwiazda, Bogusław Nizieński i Jan Olszewski.

Kapituła, na mocy statutu, ma prawo wypowiadać się we wszelakich sprawach dotyczących orderu. Przede wszystkim wydaje opinię dot. nadania lub pozbawienia kogoś Orderu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

edi
  • edi
  • 06.11.2010 12:46

Pan Gwiazda pochodzi z pokolenia,które powinno już ustąpić miejsca bardziej...hm,światłym ludziom.Język tego pana,jego metafory,porównania trącą "myszką",i to taka lekko zdechłą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj zimny kubeł wody na głowy by się przydał. Od 2007 roku, od czasu dymisji prof. Skargi i odejścia prof. Bartoszewskiego, Kapituła Orderu Orła Białego się nie zbierała. Kapituła jest bez kanclerza i bez sekretarza. Żadna formalna rezygnacja do Kancelarii jeszcze nie wpłynęła. Komorowski w specjalnym liście zwrócił się do Kapituły Orderu Orła Białego z prośbą o opinię nt. przyznania odznaczenia tym czterem osobom. Taką opinię uzyskał w rozmowie z prof. Chrzanowskim. Od pozostałych osób takiej opinii nie uzyskał.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Fan Kiszczaka
  • @Fan Kiszczaka
  • 06.11.2010 12:42

A Waszmość acan wolałby,żeby towarzystwo w Magdalence,staropolskim, warcholskim zwyczajem ,wzięło się za łby i na szablach sie rozniosło-siebie i połowę Polski.EDI

Komentarz został ukrytyrozwiń
babajaga
  • babajaga
  • 06.11.2010 11:11

No to mamy Order Sępa Płowego - przez Samozwańca Bronoustego ustanowiony! Pierwsze ałtoryjtety yntelektualne gumna sołtysiego ustanowione...Zamienił stryjek siekierkę na kijek...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Fan Kiszczaka
  • Fan Kiszczaka
  • 06.11.2010 08:21

W Magdalence w 1989r najbardziej ściskali się i najwięcej wódki wypili Czechu Kiszczak i Adam Michnik Jąkała. Kto nie wierzy nie spojrzy do filmów na youtube. Przed kamerami w spektaklach dla plebsu Michnik gromił komuchów a w intymnych ustronnych zakątkach rechotał z naiwniaków którzy wierzyli w jego spektakle , obściskując komuchów - szczególnie zaś Czesia. Jeśli Gajowy byłby sprawiedliwy order powinien przyznać rownież Kiszczakowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Osuch - a jakim folwarkiem była kapituła za czasów Lecha?

Komentarz został ukrytyrozwiń
satyryk
  • satyryk
  • 06.11.2010 01:27

Jak donosi prasa cała kapituła ma być zastąpiona przez znanego intelektualistę prof. Tadeusza Zaja i Order ma zmienić nazwę na Order Pierwszego Zaja Prezydenta Republiki(w skrócie PZPR).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wojciech Janiszewski :

''Ale autorytety odeszły oj jaka strata - dosłownie tragedia - powołać komisję śledczą!!!!!!!!!!!''

i nie pytać się Rosjan o zgodę, bo to pewnie był zamach, aby musieli odejść!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niech odejdą najlepiej w niepamięć będzie mniej wstydu. Bo narobili go mieszając i szczując już wiele.
Gwiazda biedak już kilka lat temu się pogubił, powinien odpocząć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To kapituła z Prezydentem , z pewnością nie ma tu nic do powiedzenia premier rządu, przyznaje Order. Jeżeli Prezydent Komorowski sam podejmie tę decyzję to kapituła jest tu zbyteczna. A pan prezydent wprowadzi nowe standardy , chwała Mu za to....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.