Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4742 miejsce

"Gwiazda Polski" - pionierska próba lotu do stratosfery

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2007-09-03 13:53

"Gwiazda Polski" - tak nazwano polski balon, który w 1938 r. miał pobić rekord wysokości lotu i jako pierwszy na świecie znaleźć się w warstwach sięgających stratosfery. To prawie 30 kilometrów od ziemskiego horyzontu wzwyż aż do Kosmosu...

Wieszcz Adam nawoływał ustami Gustawa-Konrada: "Mierz siły na zamiary, nie zamiar podług sił..." Naukowcy i lotnicy wychowani na romantycznych ideałach potrafili wcielać je w życie. Nie zawsze im się udawało, a nawet bardzo rzadko osiągali wymarzony cel... ale nie rezygnowali. Przypomnę historię nomen omen "Gwiazdy Polski", która zapłonęła jednym świetlistym wybuchem na nieboskłonie Doliny Chochołowskiej w polskich Tatrach. Dla jednych, w tym krótkim błysku zgasła ostatnia iskierka nadziei na sukces. W innych to światło wciąż się tliło przez długie lata okupacji i po wojnie, aż oni sami zgaśli zapomniani przez zagonione społeczeństwo konsumpcyjne.

Non omnis moriar - nie wszystko jednak umarło wraz z ich odejściem
zdjęcie z Ilustrowanego Kuriera Codziennego - załoga balonu "Gwiazda Polski" / Fot. IKCNa ścianie budynku przy ulicy Huculskiej na warszawskim Mokotowie rzuca się w oczy olbrzymia płaszczyzna koloru wypalonej cegły. Umieszczono na niej uczony tekst o eksploracji Kosmosu i sylwetkę Mikołaja Kopernika. Zaraz obok, nad głową astronoma z Fromborka pomyka jakaś uskrzydlona bestia. Wszystko to wyrysowane żółtą, grubą linią. Dwukolorowy fresk jest odporny na anomalie pogodowe, bo od 2004 roku nie stracił wyrazistości konturów rysunku. Widać, że dbają tu o niego lokatorzy gmachu, w którym wyprodukowano dwie metalowe gondole do polskiego balonu, który miał pobić rekord wysokości lotu.

Gdyby fizykowi Jodko-Narkiewiczowi oraz zdobywcy Pucharu Gordon Bennetta, pilotowi Zbigniewowi Burzyńskiemu udało się w 1938 roku dotrzeć do stratosfery ich nazwiska znalazłyby się we wszystkich światowych encyklopediach lotnictwa. Intensywne przygotowania do tego wielkiego wyczynu w Dolinie Chochołowskiej obserwowały największe ówczesne autorytety naukowe w Europie. Między nimi był sam profesor August Piccard. fotografia kpt pil. Zbigniewa Burzyńskiego / Fot. gazeta

Kapitan pilot Zbigniew Burzyński miał sterować tym niezwykłym aerostatem. Jego olbrzymią powłokę uszyto w słynnych zakładach wytwórczych balonów wojskowych i spadochronów, które powstały w podwarszawskim Legionowie. W tamtym okresie było to niezwykłe wyzwanie.

Miłośnicy awiacji znajdą wszystkie opisy wspomnianego przedsięwzięcia w magazynach ilustrowanych z 1938 roku, współczesnych książkach, albumach, broszurach oraz na internetowych stronach Zakopanego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

czytanka

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 17.09.2007 01:29

Video, które nie chciało się znmieścić na redakcyjnym serwisie wrzuciłem na Googlwe video pod adresem:

http://video.google.pl/videoplay?docid=-6407991827465008301
r
tam jest sfilmowany obelisk, tablica i fresk wspominane w artykule

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.09.2007 16:50

Dzięki Ci, Nocny Marku

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.09.2007 16:20

Pozwolilem sobie ten blad skorygowac

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.09.2007 15:36

Muszę wprowadzić korektę fałszu, który pojawił się chyba po moderacji . Profesor August Piccard nie był zdobywcą {ucharu Gordon Bennetta a pilot Burzyński. To chyba "kaczka" bo tekst wyjściowy jest bez tego błędu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja właściwie jak wyżej, ciekawa historia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 03.09.2007 14:37

(+) Bardzo ciekawe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.