Facebook Google+ Twitter

"Gwiazda Tysiąclecia Litwy'' trafiła do Lecha Wałęsy

4 września jest ważnym dniem dla stosunków polsko-litewskich. Dlaczego? W ambasadzie Republiki Litewskiej minister spraw zagranicznych Petras Vaitiekunas odznaczył prezydenta Lecha Wałęsę "Gwiazdą Tysiąclecia Litwy''.

Dobre stosunki Polski i Litwy / Fot. Monika BabulaZgodnie z rozporządzeniem ministra spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Petrasa Vaitiekunasa z 25 sierpnia 2008 roku w Wilnie prezydent Lech Wałęsa został odznaczony ,,Gwiazdą Tysiąclecia Litwy''. Oprócz Odznaki Honorowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych prezydentowi Lechowi Wałęsie wręczono również Jubileuszowy Medal "20-lecie SĄJUDISU''. Zobacz fotogalerię z tego wydarzenia.

Obchody 20-lecia "SĄJUDISU'' na Zamku Królewskim w Warszawie

- Jutro na Zamku Królewskim uroczyście będziemy obchodzić 20-lecie dobrosąsiedzkich stosunków między Litwą a Polską - mówił w czwartek ambasador Republiki Litewskiej Egidijus Meilūnas.Minister Spraw Zagranicznych Petras Vaitiekunas honoruje prezydenta Lecha Wałęsę ,,Gwiazdą Tysiąclecia Litwy'' / Fot. Monika Babula

Wyraził zadowolenie, że w wigilię tych obchodów mogą odznaczyć prezydenta Wałęsę, pod przewodnictwem którego najpierw ,,Solidarność'' a później prezydentura Rzeczpospolitej Polskiej zaczęły powstawać fundamenty dobrosąsiedzkich stosunków między państwami Litwą i Polską.

Tysiąc lat Litwy za rok

Minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej Petras Vaitiekunas powiedział, że ,,Gwiazdą Tysiąclecia'' odznacza się osoby, które wyróżniły się nie tylko w dyplomacji, ale też w przybliżaniu jednego państwa do drugiego, jednego narodu do drugiego narodu. Tysiąclecia, które łączy zarówno Polskę jak i Litwę.

W przyszłym roku, 2009 roku Litwa będzie obchodzić tysiąclecie własnego imienia. Petras Vaitiekunas przypomniał, że Polska jakże niedawno obchodziła tysiąclecie chrztu polskiego. - Tysiąc lat to tysiąc lat, które było naznaczone bardzo ważnymi wydarzeniami i bardzo ważnymi nazwiskami - mówił minister spraw zagranicznych Republiki Litewskiej. - Zarówno dla Litwy jak i Polski.

Król Jagiełło łączył Polskę i Litwę

Wymienił nazwiska Witolda Wielkiego, króla Jagiełłę, Tadeusza Kościuszkę czy naszego wieszcza narodowego - Adama Mickiewicza. Ale także ważne wydarzenia naszych krajów ,,Solidarność'' i ,,SĄJUDISU'' i oczywiście nazwisko ważne dla Litwy - Lech Wałęsa.

Powiedział, że ,,Gwiazda Tysiąclecia'' znajduje się dziś tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli w Warszawie i obdarza nią Lecha Wałęsę.

Na zdjęciu prezydent Lech Wałęsa, minister spraw zagranicznych Litwy Petras Vaitiekunas i ambasador Republiki Litewskiej Egidijus Meil / Fot. fot. Monika BabulaWspomniał także krótko o innych, bardzo ważnych wydarzeniach zarówno dla Litwy i Polski.
Na samym początku lat 90. i w roku 1994, kiedy został podpisany traktat o stosunkach dobrosąsiedzkich między Litwą a Polską. Na Litwie można było słyszeć różne głosy, a niektórzy politycy byli zdania, że Litwa z Polską znajduje się w stanie wojny. Mówił, że trwanie w tym myśleniu, zagrodziłoby Litwie wejście do Unii Europejskiej.

94' - traktat o stosunkach dobrosąsiedzkich

Wyraził swoja niezmierną wdzięczność Polsce oraz pozycji jaką zajęła i propagowała wobec Litwy w latach 90. a nawet wcześniej. - Ta pozycja zasadniczo stabilizowała wewnętrzną sytuację na Litwie - mówił Vaitiekunas.

Podkreślił jeden, najważniejszy głos w tamtych czasach - był to głos Lecha Wałęsy, ale także jego pomoc i wsparcie w tragicznych dla Litwy latach (1991 rok, kiedy Litwa stała się ofiarą agresora, czyli ofiarą Związku Sowieckiego). Wspominając tamte wydarzenia zaznaczył silną pozycję prezydenta Lecha Wałęsy i prezydenta Brazauskasa, jak również działacza opozycji. Z dumą wspominał bohaterów tamtych wydarzeń i przełom, który pozwolił budować przyjacielskie stosunki między państwami.Prezydent Lech Wałęsa / Fot. Monika Babula

Dowcipy prezydenckie

Prezydent Lech Wałęsa swoje przemówienie rozpoczął od żartu, nawiązując do wypowiedzi Petrasa Vaitiekunasa, że Polska z Litwą jest w stanie wojny. Przytoczył okres swojej prezydentury, kiedy miał wybór, mógł walczyć lub szybko się poddać i liczyć na odbudowanie kraju. - Każdy się cieszy, kiedy go wyróżniają - mówił Wałęsa. - Ja też się cieszę, kiedy to jest po moim przebywaniu na szczycie. Cieszył się, że Odznakę Honorową otrzymał właśnie od narodu litewskiego. Powiedział też, że ma szczęście otrzymywać dobre prezenty z Litwy.

Rower od Litwinów

I tutaj przytoczył kolejną anegdotę, rozbawiając wszystkich zebranych. Kiedy był prezydentem i był na Litwie proszono go, by pomógł im zbudować dużo przejść granicznych między Polską a Litwą. Jednak on odpowiedział im, że żadnych przejść nie będzie, że granice są niepotrzebne i nic nie będą budować.
Obiecał im, że przyjedzie niedługo na Litwę na rowerze, takim bez hamulców, bez świateł, bez dzwonka i nikt go nie zatrzyma. Kiedy Litwa weszła do struktur europejskich przypomniano sobie tę sytuację i kupiono mu rower.

Oprócz odznaki honorowej, prezydent Wałęsa otrzymał również Jubileuszowy Medal ,,20-lecie ,,SĄJUDISU'' i kwiaty z rąk tradycyjnie ubranej Litwinki / Fot. Monika Babula
Cieszył się, że zauważono jego pracę i pomysły. Czuł się wyróżniony, ale kazał czuć się wszystkim wyróżnionymi. Przypomniał lata 70. i 80., kiedy nikt nie dawał szans, że za naszego życia skończy się komunizm. Pytał wszystkich wielkich tego świata. Mówiono, że tylko wojna atomowa może zmienić realia tego świata.

Prezydent Lech Wałęsa zadał pracę domową...

- Kiedy wrócicie do domu wpiszcie do komputera te dane (czołgi, rakiety w kategoriach rzeczy) i zapytajcie go, czy jest jakaś szansa, żeby naprawić świat? - mówił Wałęsa. - Sam sprawdzałem wiele razy. W tych kategoriach siły, ...dolarów nie ma żadnych szans - dodaje.

Ojciec Święty obudził naród, ale nikt nie potrafił słowa w ciało przemienić

Prezydent Lech Wałęsa przypomniał I Pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, kiedy cały świat skierował swój wzrok na Polskę, co się dzieje w tym komunistycznym kraju. I choć dodał wszystkim otuchy to jeszcze nie potrafiono przełożyć słów na czyny. Dopiero nasze pokolenie mówi zamknęło ten straszny okres w dziejach ludzkości: okres granic, podziałów, konfrontacji. Naszemu pokoleniu - kontynuuje. - Udało się otworzyć szanse na pokój, spokój i rozwój. Udało się Niemcy zjednoczyć, Europę zrobić w jedno państwo.

Jeszcze były gratulacje od przybyłych gości oraz pamiątkowe zdjęcie / Fot. fot. Monika Babula
Jego zdaniem obecnie wszelkie procesy są pozbawione treści programowych i strukturalnych, by liczyć się w sztafecie świata. Podaje jednak ,,Solidarność'' jako wzór do naśladowania i do rozwiązywania dzisiejszych problemów świata. Powtarzał, że wspólnymi, pokojowymi siłami możemy iść naprzód, rozwijać się w dobrym kierunku, mądrze inwestować w przyszłość, omijając wojny, spory i podziały. Mówił o nowej epoce, kiedy ze zwykłych zjadaczy chleba staliśmy się kupcami. - Mamy szanse na pokój, na rozwój - mówił. - Wierze, że wspólnie właśnie będziemy tworzyć ten program, jego struktury, będziemy unikać wszystko, co było złe, a będziemy podpierać i budować wszystko co jest dobre.

Nawiązał na koniec do naszych doświadczeń z komunizmem. Stwierdził, że jesteśmy przez to bardziej
zahartowani i przygotowani do budowania Europy i świata. Te doświadczenia jego zdaniem mogą nam pomóc w tworzeniu tej nowej Europy i wyjścia pod globalizację.

***

,,Gwiazda Tysiąclecia'' - Odznaka Honorowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej / Fot. Monika BabulaOdznaka Honorowa ,,Gwiazda Millenium Litwy'' została ustanowiona w 2007 roku z okazji obchodów tysiąclecia pierwszej pisemnej wzmianki o Litwie (w 1009 roku). Jest przyznawana obywatelom Litwy oraz cudzoziemcom za zasługi w promowaniu imienia Litwy.
Do tej pory otrzymało ją kilkanaście osób, m.in. obywatele Polski:
- Kierownictwo PKN ORLEN: Igor Chalupiec, Piotr Kownacki, Wojciech Wróblewski
- Adam Michnik
- Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

A tak, mają :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jakie tam mają porządne kontakty, bo moje (niektóre) zwisają ze ściany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak Pani Jadwigo +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładne;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ładne utarcie nosa "naprawiaczom historii".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.