Facebook Google+ Twitter

Gwiazdka dwa razy w roku?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-22 08:31

Boże Narodzenie w grudniu i styczniu. Podwójna Wielkanoc ze świątecznym poniedziałkiem. Nowe wolne dni dla katolików i prawosławnych, ale tylko na terenach, gdzie wyznawcy prawosławia stanowią większość. To nowa, kontrowersyjna propozycja posła Lewicy Eugeniusza Czykwina.

Cerkiew prawosławna / Fot. Marek Kowal, "Express Ilustrowany"Wolne ma być prawosławne Boże Narodzenie. Poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej chce nowych świąt tylko na wschodzie Polski. Jak ustaliła "Polska", projekt jeszcze w tym miesiącu trafi do marszałka Sejmu.

Czykwin proponuje, żeby dniami wolnymi były prawosławne święta Narodzenia Pańskiego (7 stycznia) i Poniedziałek Wielkanocny (w przyszłym roku wypada 20 kwietnia). - Dzisiaj wyznawcy prawosławia, którzy chcą godnie świętować, muszą wziąć bezpłatny urlop, a ich dzieci odpracować je w sobotę - tłumaczy poseł Czykwin. - A ja chcę, żeby mieli wolne bez brania urlopów.

Choć poselski projekt to ukłon w stronę wyznawców prawosławia, skorzystaliby na nim także katolicy. Bo poseł proponuje, aby w te dni do pracy nie musieli chodzić wszyscy, niezależnie od wyznania. - Kiedy katolicy świętują Boże Narodzenie i Wielkanoc, to prawosławni mają wolne, więc gdy oni dostaną wolne na swoje święta, to katolicy także powinni mieć prawo nie iść do pracy - tłumaczy poseł Czykwin.

Niestety, projekt dodatkowych dni nie dotyczy całego kraju. Poseł Czykwin wymyślił, że będą one obowiązywały tylko mieszkańców województwa podlaskiego, gdzie jest największa grupa wyznawców prawosławia. - Do tego najprawdopodobniej dojdzie jeszcze województwo lubelskie, bo tam też jest wielu wiernych tego wyznania - zapowiada pomysłodawca.

Czykwin zdaje sobie sprawę, że właśnie ten fakt może wywołać kontrowersje. - Oczywiście liczę się z tym, że rozpęta się burza, dlatego zamówiłem ekspertyzę, którą powinienem dostać za kilka dni - mówi.

Burza na pewno się rozpęta, bo specjaliści od prawa wyznaniowego, których prosiliśmy o opinię na temat wprowadzenia wolnych dni tylko dla dwóch województw, są przekonani, że takie rozwiązanie nie przejdzie. - To jest sprzeczne z podstawową zasadą równouprawnienia, bo daje większe prawa pewnej grupie wyznawców danej religii tylko za względu na miejsce, w którym mieszkają - mówi dr Marta Ordon z Katedry Prawa Wyznaniowego KUL. - Przecież w myśl tego pomysłu prawosławni mieszkający w Białymstoku mogliby spokojnie świętować, podczas gdy prawosławni w Gdańsku musieliby na te same święta brać urlop.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.