Facebook Google+ Twitter

Gwiazdozbiór Skorpiona kryje w sobie kolejne Superziemie

Z najnowszych ustaleń brytyjskich i niemieckich naukowców wynika, że wokół gwiazdy Gliese 667C krążą aż trzy planety o cechach Superziemi. Wcześniejsze badania mówiły o istnieniu tylko jednej takiej planety.

Gliese 667C / Fot. ESO/L. Calçada, CC3.0Gwiazda Gliese 667C znajduje się 22 lata świetlne od naszej planety w obrębie Gwiazdozbioru Skorpiona, i jak podaje portal Washington.edu ma masę około 60 proc. mniejszą od Słońca. Według ustaleń międzynarodowego zespołu badaczy, wokół tej gwiazdy krąży aż siedem planet, z czego aż trzy znajdują w tzw. ekosferze. Znaczy to, że są położone w rejonie, który sprzyja rozwijaniu się żywych organizmów – czysto teoretycznie możliwe jest wytworzenie na tych planetach życia.W pierwotnej wersji raportu z badań nad tym układem planetarnym, wskazywano oprócz Gliese 667C jeszcze trzy inne obiekty, z czego tylko jedna planeta, miała znajdować się w strefie umożliwiającej biologiczny rozwój. Początkowo twierdzono, że owa planeta jest znacznie większa od Ziemi i ma skalistą budowę. Badacze z Uniwersytetu w Gottingen (Niemcy) i Uniwersytetu w Hertfordshire (Anglia) po odkryciu kolejnych obiektów, oszacowali wagę tych pozostających w ekosferze na 2,7 – 3,8 masy Ziemi.

To odkrycie daje naukowcom powód do wysnucia teorii, że zjawisko kształtowania się kilku planet o cechach pozwalających na rozwój żywych organizmów, w jednym układzie słonecznym może być bardzo powszechne. Co prawda, obecny stan technologiczny segmentu kosmo-astrologicznego uniemożliwia namacalne sprawdzenie opisywanych ciał niebieskich, aczkolwiek kto wie jak długo jeszcze?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Myślę, że ludzkość wcale nie jest daleko od takich odkryć Marku. "Zabawy" nad antymaterią i ciągłe poszukiwania cząstek przemieszczających się z prędkością większą niż światło trwają od lat.

Faktem jest, że do odległych galaktyk droga daleka, ale dolecieć na Marsa w 15 minut, to już by było coś ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artur, podzielam Twój optymizm co do wzrostu prędkości podróżowania. Ale co nam to daje przy kosmicznych odległościach? Niewiele, a raczej nic. Do najbliższej gwiazdy mamy około 4 lata świetlne. A co zrobisz z masą która będzie wzrastać z prędkością podróżowania?

Żeby już nie zdołować całkowicie największych optymistów... Myślę, że rozwiązanie tego problemu może przyjść zupełnie z innej strony - z odkrycia nowych praw fizyki, których ludzkość nie zna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prędkość elektronów w starych lampach kineskopowych osiąga parametry kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na sekundę. I taką rzecz skonstruował człowiek. Kometa Halleya dla przykładu leci z prędkością około 50 km na sekundę.

Kwestią czasu jest, kiedy ludzkość wpadnie na pomysł zwiększenia prędkości swoich kosmicznych wynalazków.
Gdyby udało się rozpędzić obiekty latające do prędkości podobnych, jakie osiągają elektrony w kineskopach, to możliwe byłoby podróżowane z prędkością zbliżoną do prędkości światła.

Co za tym idzie jeden rok świetlny zostałby pokonany na przykład w ciągu trzech lat kalendarzowych.

Jestem ciekaw nie tego czy do tego dojdzie, lecz kiedy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śmieszą mnie trochę takie rozważania o "innych Ziemiach". Dlaczego? Po pierwsze, nie mamy technologii, która by pozwoliła na długie podróże i to na dużą skalę. Po drugie, zakładając, że nawet taką technologię posiądziemy, to są małe szanse na skolonizowanie tak odległych od nas obiektów w Kosmosie.

Tak naprawdę, to nie interesuje mnie zbytnio nawet, czy istnieje jakieś inne życie w tej wielkiej przestrzeni? Również z tego samego powodu - odległości. A moje osobiste przekonanie graniczy niemal z pewnością, że sami w tak Wielkim Domu nie jesteśmy. Jeszcze raz wyraźnie podkreślam, że to absolutnie w niczym nie zmienia sytuacji człowieka na Ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech... Przypomniał mi się świetny brytyjski serial Kosmos 1999. Jeśli jednak tu na Ziemi nie zostaną skutecznie, a zarazem sprawiedliwie czyli trwale rozwiązane podstawowe problemy społeczne, gospodarcze i polityczne, próżno marzyć o dotarciu do gwiazd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Życie lubi wszystko weryfikować ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemnie się to czyta. Zwłaszcza pamiętając, że jeszcze niedawno autora uznano by co najmniej za fantastę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.