Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29135 miejsce

"Gwiazdy Czeczenii" promują Lublin

Zespół tańca Gwiazdy Czeczenii rozpoczął działalność w sierpniu 2008 roku, powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu Lublin. Od czterech lat przybliża mieszkańcom miasta i okolicznych miejscowości kulturę czeczeńską.

Lezginka– tradycyjny, czeczeński taniec


Bywa często nazywany Islamey lub zwyczajnie Czeczenka. Wywodzi się od ludu Lezginów, kaukaskiej grupy etnicznej zamieszkującej południowo-wschodni Dagestan. Czeczenka funkcjonuje w wielu wersjach, każda z nich jest związana z poszczególnym regionem Kaukazu. Tańczy się ją pojedynczo, w parach bądź zbiorowo. Charakteryzuje się drobnymi, szybkimi krokami, gwałtownymi ruchami ramion i ciała. Lezginka stanowi stały punkt na weselach i uroczystościach rodzinnych. Zespół "Gwiazd Czeczenii" przez swoją działalność odkrywa przed nami magię własnej kultury.

Tak się zaczęło


Grupa taneczna debiutowała podczas koncertu "Nuty Narodów", organizowanego w ramach projektu Wielokulturowy Lublin. Od tego czasu regularnie występują w szkołach, chętnie biorą udział we wszystkich możliwych projektach. Rok temu zaprezentowały się szerszej publiczności w popularnym talent-show. Z dużym sentymentem wspominają wyjazd do Warszawy i spotkanie z wymagającym jury.

Warsztaty


Tuż przed weekendem majowym w Dąbrowicy koło Lublina spotkałam się z grupą taneczną. Czternaście radosnych, pełnych pasji dziewczynek pod opieką koordynatorek i rodziców ćwiczyło nowy układ. Gwiazdy przygotowywały się do występu w teledysku realizowanym przez Centrum Wolontariatu. Produkcję będziemy mogli zobaczyć już niebawem (w czerwcu).

Dwa dni ciężkiej pracy zaowocowały powstaniem imponującej choreografii. Pomimo długich prób z twarzy tancerek nie znikał uśmiech. Energia udzielała się każdemu, kto zaglądał do sali treningowej. Działalność grupy ma na celu nie tylko promowanie kultury czeczeńskiej, przede wszystkim pomaga odnaleźć się uchodźcom w nowym kraju, poczuć w Polsce namiastkę Czeczenii. Inicjatywa wolontariatu jest bardzo ważna dla rodziców, którzy dobrze pamiętają swoją ojczyznę. Należy wspomnieć, że Gwiazdy Czeczenii nie są jedynym projektem realizowanym przez Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu. W Ośrodkach dla Cudzoziemców (Lublin, Białej Podlaska i Horbów) wolontariusze pomagają uchodźcom poznawać polskie obyczaje, kulturę i język.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.