Facebook Google+ Twitter

Gwiazdy filmowe są mile widziane w Gdyni

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2007-09-06 11:50

Kreująca się na filmową stolicę Polski Gdynia zwiera szeregi, aby rzeczywiście zasłużyć na to miano. Za dwa lata gościć ma w Gdyni niezwykle prestiżowy, Światowy Festiwal Kina Niezależnego.

Leszek Kopeć jest przekonany, że ambitne, filmowe plany, uda się w Gdyni zrealizować. / Fot. Tomasz BołtDo organizowanego co roku Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, gdy nad morze zjeżdża rodzima śmietanka kinematografii, samorządowcy chcą za dwa lata dołożyć prestiżowe studium filmowe, gdzie wśród wykładowców roić ma się od sławnych nazwisk. Obydwa filmowe przedsięwzięcia koordynuje Leszek Kopeć, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, wcześniej przez wiele lat prezes zarządu Video Studio Gdańsk. Gdynia współpracować zamierza ponadto z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a na realizację pomysłów pozyskać fundusze z Unii Europejskiej.

- Studium ma już napisane projekty na trzy kierunki nauczania: scenopisarstwo, reżyserię oraz produkcję i montaż - mówi Kopeć. - Szukamy teraz siedziby i rozważamy źródła finansowania. W przyszłości wprowadzona do programu nauczania ma być także postprodukcja. Uczelnia w swoich założeniach ma być zaoczna i dwuletnia. Wiadomo też, że organizatorzy studium planują zaproponować wykłady przede wszystkim osobom, które współpracowały już z nimi podczas Pomorskich Warsztatów Filmowych. A są to w polskim światku kinematografii nazwiska niepoślednie. W gronie tym znajduje się reżyser Ryszard Bugajski. Produkcję i montaż wykładać miałaby Milenia Fiedler, która współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą podczas tworzenia filmu "Katyń".

- W gronie potencjalnych wykładowców są też inne, znane nazwiska, jednak w tej fazie tworzenia studium za wcześnie jeszcze, aby o nich mówić - zaznacza Leszek Kopeć. - Takie sławy mogłyby wykładać jedynie gościnnie, ale regularny kontakt słuchaczy studium z filmowym, polskim topem na pewno wyszedłby uczniom tylko na dobre. Zresztą sam Wajda na gdyński kierunek patrzy także bardzo chętnym okiem. Nic jednak dziwnego, skoro jest honorowym obywatelem Gdyni. Najlepsi absolwenci jego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej kręcili ostatnio w mieście 3-minutowe filmy dokumentalne, realizowane na podstawie pomysłów gdynian. Wyświetlane będą w drugiej połowie września, podczas XXXII Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Pozycję Gdyni na polskiej mapie kinematografii wzmocnić ma także organizacja w 2009 roku Światowego Festiwalu Kina Niezależnego. - Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia kontaktowali się z nami, złożyliśmy swój akces - mówi Leszek Kopeć. - To duża i prestiżowa impreza, znana na wszystkich kontynentach naszego globu. Tegoroczna edycja odbywa się w Tunezji.

Szymon Szadurski
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.