Facebook Google+ Twitter

Gwiazdy Open'er Festival 2011 - Pulp

Pulp to kolejny przedstawiciel Zjednoczonego Królestwa, który zagra na tegorocznym Open'erze. Grupa działająca od 1978 roku ma koncie 9 albumów. Mimo iż skład zespołu zmieniał się wielokrotnie. Pulp wracają do tworzenia muzyki po przerwie, która trwała od 2002 roku. Wtedy to ukazał się ich ostatni jak do tej pory album, „Hits”. Zespół wystąpi w Gdyni 1 lipca o godzinie 22.

Jarvis Cocker podczas koncertu. / Fot. Tripwireerin/Creative Commons 2.0Formacja została założona w 1978 roku przez Jarvisa Cockera oraz Petera Daltona w mieście Sheffield. Na uwagę zasługuje fakt, iż muzycy mieli wówczas odpowiednio 15 i 14 lat. Pierwszy mały sukces w postaci nagrania płyty miał miejsce w 1982 roku. Jednak „It” nie zaprocentowało jeszcze wielką karierą Pulp. Zespół przeżywał kryzys twórczy. Już w momencie nagrania pierwszego albumu, formacja nie tworzyła w założycielskim składzie. Pozostał jedynie Jarvis Cocker. Należy wspomnieć, że przez lata w skład zespołu wchodziło 19 osób. Kolejne lata przyniosły nowe single oraz albumy, które wciąż nie dały Pulp zbyt dużej popularności. Wydawało się, że zespół przestanie istnieć w momencie, gdy Cocker rozpoczął studia w Londynie. Nic bardziej mylnego...

Czytaj również: Open'er Festival 2011 - co powinieneś wiedzieć

Przełomowy dla działalności zespołu okazał się rok 1994. „His ‘n’ Hers” zdobył 9 miejsce na liście najlepiej sprzedających się płyt w Wielkiej Brytanii. Dodatkowego prestiżu zespołowi dodała nominacja do nagrody Mercury. Kolejny album "Different Class" dał grupie długo wyczekiwaną sławę wśród szerszego audytorium. Brit pop wykonywany przez muzyków zyskiwał coraz większe grono sympatyków. "Different Class" trafił również na listę "1001 albumów, które musisz usłyszeć, zanim umrzesz".

Kolejne płyta "This Is Hardcore" zbiegła się z okresem, w którym zespołem ze zdwojoną intensywnością zajmowały się tabloidy. Liczne skandale wywoływane przez lidera dawały mediom pretekst, aby interesować się nie tylko działalnością muzyczną Pulp. Refleksja Cockera przyszła razem z albumem "We Love Life" na którym znajdują się utwory takie jak "Trees", "Weeds" czy "Sunrise". Wyraźnie widać inspiracje naturą.

Czytaj również: Gwiazdy Open'er Festival 2011 - Coldplay

Wspomniana już płyta "Hits" była ostatnią przed niespodziewanym urlopem artystycznym. "Poczułem, że muszę zrobić coś innego tylko po to, aby sprawdzić, czy mogę zająć się czymkolwiek. Nie można pozwolić sobie na lenistwo." - tak tłumaczył tą decyzję wokalista zespołu w wywiadzie dla magazynu "Self Service".

Obecnie zespół wznowił działalność. Pulp wracają na scenę w składzie: Jarvis Crocker, Nick Banks, Candida Doyle, Steve Mackey, Russell Senior i Mark Webber. Wokalista tłumaczył wielki powrót: "zagraliśmy piosenki i piosenki zabrzmiały dobrze". Open'er Festival 2011 będzie świetną okazją, aby sprawdzić czy słowa Crockera są nadal aktualne.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.