Facebook Google+ Twitter

Gwiazdy w zasięgu ręki... na warszawskiej Ochocie

Już na wiosnę przyszłego roku, przy zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego, dawnej "Kolejówce", powstanie obserwatorium astronomiczne . Będzie otwarte dla uczniów, studentów i wszystkich innych, którzy lubią bujać w obłokach...

Obserwatorium. / Fot. Jadwiga/Wikimedia Commons, http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Suchora-obserwatorium.jpgNowoczesne teleskopy, taras obserwacyjny i warsztaty optyczne, to tylko niektóre z pomysłów na powstanie nowoczesnego obserwatorium astronomicznego, które już na wiosnę 2009 roku ma zostać oddane do użytku. Obserwatorium i jego zaplecze będą integralną częścią Zespołu Szkół dawnej "Kolejówki", przy ulicy Szczęśliwickiej.

Autorem pomysłu jest burmistrz dzielnicy Ochota Wojciech Komorowski, który chce stworzyć miejsce otwarte nie tylko dla zawodowych astronomów, ale i miłośników gwiazd. W związku z realizację projektu Urząd Miasta Ochoty nawiązał już współpracę z warszawskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, które aktywnie chce włączyć się w działanie przyszłego obserwatorium.

Członkowie Towarzystwa i zaproszeni astronomowie mają prowadzić otwarte dla wszystkich wykłady i pokazy.
- Dawna "Kolejówka" to świetny obiekt do tego typu inwestycji - twierdzi burmistrz. Od dawna zastanawialiśmy się jak wykorzystać jego potencjał. Szkoła otoczona jest niską zabudową, a do obserwatorium potrzebne jest miejsce bez wpływów oświetlenia z zewnątrz - dodaje.

Sam dyrektor szkoły, Zbigniew Chałas, podziela entuzjazm pomysłodawców. - Wszyscy jesteśmy zadowoleni z tego projektu. Stwarza się nam w ten sposób nie tylko możliwość modernizacji obiektu, ale i uruchomienie zajęć międzyszkolnych, kół astronomicznych, których spotkania będą mogły się odbywać w obserwatorium - mówi.

Modernizacja szkoły ma głównie opierać się na wybudowaniu klatek schodowych i dostosowaniu dotychczasowych sal. Największą inwestycją ma być wybudowanie tarasu obserwacyjnego, który spełniać ma najnowocześniejsze normy. Na dachu szkoły powstanie kopuła, w której umieszczony będzie teleskop obserwacyjny o średnicy 30 cm i kilka mniejszych. Środki na realizację projektu mają być pozyskane z funduszy unijnych. Jednak największe pieniądze mają popīnąć z Urzędu Miasta.

- W tym momencie dysponuję 10 procentami środków potrzebnych do realizacji - mówi Wiadomościom24.pl burmistrz dzielnicy - Pozostałą część uda nam się zgromadzić w drugiej połowie roku - dodaje.

Realizatorzy projektu zakładają, że nowy obiekt zostanie oddany do użytku już na wiosnę 2009 roku i będzie stanowić integralną część obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii, który przypada właśnie na przyszły rok. Z obserwatorium będą mogli korzystać uczniowie,nauczyciele i naukowcy nie tylko z Warszawy, ale i całej Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.