Facebook Google+ Twitter

"Gwiezdne oczy" - debiutancka powieść gimnazjalistki Jagody Wójcik

Debiut pisarski uczennicy drugiej klasy gimnazjum Jagody Wójcik można określić jako ewenement na skalę krajową. Fakt, że pisarka napisała powieść "Gwiezdne oczy" w wieku trzynastu lat robi wrażenie. Przez to, że jest to powieść ze świetną fabułą, ciekawym pomysłem i dobrym wykonaniem, należy oczekiwać, że młoda autorka nie poprzestanie na jednej książce.

Projekt okładki "Gwiezdne oczy" / Fot. Anna Wachniak"Gwiezdne oczy" to ponad trzystustronicowa powieść umieszczona w świecie fantasy. W tym samym miejscu i czasie obok znanego nam, normalnego świata, istnieje drugi - magiczny, mroczny i niedostępny. Śmiertelnicy nie mają o nim pojęcia, nie wiedzą nic o istotach niezwykłych o ponadnaturalnych zdolnościach, które zakamuflowane żyją wśród nich…

Bohaterką powieści jest piętnastoletnia dziewczyna, która straciła pamięć. Pamięta tylko jak biegła po ulicy, a w jej głowie brzmiało tajemnicze słowo: Iwa-ne-sca. Potem była tylko nicość…. Dziewczyna budzi się w pięknym, ogromnym domu. Nieznajomy, starszy chłopak czuwa przy niej. Okazuje się, że wyłowił nieprzytomną nastolatkę z basenu. Dziewczyna budzi w nim podziw połączony ze strachem. Jest niezwykła, ubrana na czarno z dziesiątkami bransoletek. Jednak najbardziej niesamowite są jej oczy. Są czarne, a dopatrzyć się w nich można gwiazd…

Patryk, nowy przyjaciel tajemniczej dziewczyny opiekuje się nią. Piętnastolatka nie pamięta niczego, nawet swojego imienia, nie ma domu, przeszłości, wspomnień. Stopniowo odkrywa w sobie ponadnaturalne zdolności. Jest nieświadoma swojej inteligencji, dopóki nie rozwiązuje testu, który wyraźnie pokazuje - nieznajoma jest geniuszem! Młodzi zaprzyjaźniają się, dziewczyna dowiaduje się swojego imienia - nazywa się Ewa. Patryk kończy rok szkolny i wyjeżdżają wspólnie na wakacje nad morze. Między nimi pojawia się uczucie, jednak żadne z nich nie chce się do tego przyznać.

Podczas spaceru po plaży zostają zaatakowani. Mężczyzna o świecących, czerwonych oczach katuje Ewę, Patryk jest bezradny wobec siły napastnika. Z pomocą nadchodzi kobieta o białych włosach, dawna przyjaciółka Ewy. Od niej nastolatkowie dowiadują się o przeszłości Ewy. Okazuje się, że gwiezdnooka jest ostatnią przedstawicielką klanu Kamla, który posiadł potężne i różnorodne zdolności magiczne. Białowłosa jest przedstawicielką sojuszniczego klanu, który pomagał Ewie po masakrze przedstawicieli jej rodziny, zaś dwa inne, potężne klany chcą porwać Ewę i wydobyć od niej ważne informacje. Problem w tym, że nastolatka nic nie pamięta.

Klany nie rezygnują z planów wobec niezwykłej dziewczyny. Klan czerwonookich chce rozwiązać niedokończone sprawy. Próbują wszelkimi sposobami dotrzeć do dziewczyny. Czy im się uda? Kto zwycięży w ostatecznym rozrachunku? Patryk jest z śmiertelnym niebezpieczeństwie. Pragnie zdobyć Ewę, przez co uwikłał się w konflikt magicznych istot. Czy zdoła przeżyć i być z dziewczyną o gwieździstych oczach? A może już nigdy jej nie ujrzy?

Autorka pozostawia wątpliwości do samego końca. Ciągłe zwroty akcji utrudniają odgadnięcie zakończenia. Bohaterka będzie zmuszona dokonać trudnego wyboru. Potem już nic nie będzie takie samo…

Powieść, choć jest przeznaczona dla młodzieży, spodoba się również starszym miłośnikom S-F. Jest tu cały pakiet magiczny. Od podróży w czasie, po magię żywiołów, pradawne klany, teleportację oraz intrygi i walkę o władzę „wielkich”. Połączenie magii ze światem realnym przyniosło dobry efekt. Nie mamy przynajmniej do czynienia z kolejną książką, w której akcja odbywa się w średniowiecznej nibylandii a z fabułą, dziejącą się w dobrze nam znanej współczesności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Anne
  • Anne
  • 07.01.2011 11:19

Nie czytałam tej książki, ale moim zdaniem nie będzie ona wielkim bestsellerem. Wystarczyło, bym przeczytała, o czym ona jest. Większość bestsellerów to real z odrobiną magii, czegoś, co wydaje się zwykłe, a tak naprawdę nie jest. Wystarczy spojrzeć na "Zmierzch", czy "Pamiętnik księżniczki". Utwór przyswaja przedmioty fantastyczne lub też pokazuje, że coś niemożliwego może stać się możliwym. A tutaj pokazany jest zupełnie inny świat. Wystarczy przyjrzeć się popularnym utworom literackim, filmom. Najlepiej, aby fantastykę przyłączyć do realnego świata. To przepis na bestseller. Nawet "Potter" sprawił, że uwierzyłam w to, co jest niemożliwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
meeciaa
  • meeciaa
  • 07.12.2010 11:59

pfyy beznadziejne ludzie wy się chyba nie znacie!!!
książka jest extra!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
JUSTYNA
  • JUSTYNA
  • 18.10.2010 06:25

Nie wiem jak można ocenić powieść „Gwiezdne Oczy” jako beznadziejną . Dla mnie zachętą do jej kupienia i przeczytania była recenzja prof. Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej Jana Żebrowskiego umieszczona na stronie autorki . Profesor ocenił tę powieść jako swoisty fenomen na niwie współczesnego pisarstwa, która od pierwszych kart książki po ostatnie czaruje czytelnika. Czytałam tę powieść jednym tchem, a na koniec szczerze się popłakałam. To bardzo dobrze, że Jagoda Wójcik mogła wydać swoją powieść, czekam z niecierpliwością na dalsze losy Ewy - bohaterki książki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamila
  • Kamila
  • 01.10.2010 19:24

Jak dla mnie, książka jest beznadziejna. Znam wiele osób poniżej 18 oku życia, którzy piszą sto razy lepiej niż Jagoda Wójcik i często są młodsi. A po prostu nie mają pieniędzy na wydanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

no no,jak na tak młody wiek nieźle.pożyczysz?;P.to chętnie przeczytam

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, gratulacje dla młodej autorki. Książka z tego, co przeczytałam musi być ciekawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oficjalna strona autorki:
http://jagodawojcik.alternatywa.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.