Facebook Google+ Twitter

Gwiezdne pięcioraczki

Układy wielokrotne gwiazd powiązanych ze sobą, są tym rzadsze im większa liczba tworzących je składników. Odkryty kwintuplet stanowi samotny obiekt i dwa systemy podwójne. Dodatkowym wyróżnikiem jest fakt, że oba są układami zaćmieniowymi.

Kwintuplet 1SWASP J093010.78+533859.5 (wizja artysty). http://www.nasvesmir.webgarden.cz/rubriky/novinky/astronomove-objevili-prvni / Fot. nasvesmirOdkryto rzadki układ złożony z pięciu gwiazd. Kwintuplet oddalony jest o około 250 lat świetlnych od Ziemi, a lokalizowany w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy. Wyglądem nasuwa skojarzenia z patelnią. System składa się z dwóch podwójnych układów zaćmieniowych i samotnego towarzysza. Całość nosi pozornie skomplikowaną nazwę 1SWASP J093010.78+533859.5. Pozornie, ponieważ miano tworzą współrzędne astronomiczne układu.

Naukowcy, którzy odkryli gwiezdne pięcioraczki korzystali z pomocy programu SuperWASP (Wide Angle Search for Planets) służącego poszukiwaniom planet pozasłonecznych. Projekt funkcjonuje dzięki możliwościom obserwatoriów znajdujących się na Wyspach Kanaryjskich i w Republice Południowej Afryki. Astronomowie zbadali dane w postaci obrazów nieba, jakie były tam wykonywane regularnie co kilka minut w zimowe noce na przełomie 2012 i 2013 roku. Przy pomiarach jasności gwiazd dostrzeżono, że w krzywej zmian blasku daje się wyróżnić dwie gwiazdy podwójne.

"To jest naprawdę egzotyczny system gwiezdny. W zasadzie nie ma powodu dla którego nie mogą istnieć planety na orbicie wokół każdej takiej pary gwiazd" - stwierdził dr Marcus Lohr z Open University. Można nawet przypuszczać, że istnieje planeta okrążająca cały kwintuplet. W porównaniu do znanej z "Gwiezdnych wojen" planety Tattoine, gdzie występuje zjawisko dwóch zachodów Słońc, w przypadku 1SWASP J093010.78+533859.5 mielibyśmy do czynienia z dość skomplikowaną codziennością. Nawet równania piątego stopnia i zagadnienie pięciu ciał według Zhihonga Xia, zdają się być przy tym intuicyjnie banalnie proste.

Dr Lohr nadmienił, że odkryty kwintuplet należy do rzadkości, niemniej nie jest pierwszym tego rodzaju przypadkiem. Wcześniej Kosmiczny Teleskop Keplera znalazł już taki układ gwiazd.

Najliczniejsze z układów gwiazd jakie dotąd odkryto, to systemy składające się z siedmiu obiektów. Za takie uważa się ν (ni) Scorpii i AR Cassiopeiae. Z kolei układ Kastora, drugiej z najjaśniejszych gwiazd w konstelacji Bliźniąt, to sześć obiektów powiązanych ze sobą grawitacyjnie.

Praca została omówiona w dniu 8 lipca 2015 r. podczas konferencji National Astronomy Meeting w Llandudno w Wielkiej Brytanii i opublikowana na stronie ArXiv.

źródło: linux veda

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.