Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8342 miejsce

Gwiezdne Wojny a prawa autorskie. Czeka nas wielka rewolucja?

Od kiedy w 1977 r. na ekrany kin weszła pierwsza część Gwiezdnych Wojen, na samą tylko filmową produkcję George'a Lucasa wydałem kilka tysięcy zł. Ile jeszcze razy mam płacić za ten sam film?

Sonda

Prawo autorskie jest obecnie...

 / Fot. Plakat filmuOd kiedy w 1977 r. na ekrany kin weszła pierwsza część Gwiezdnych Wojen, na samą tylko filmową produkcję George'a Lucasa wydałem kilka tysięcy zł. Składają się na to: bilety do kina na wersje oryginalne (po kilka razy), na wersje odświeżone i uzupełnione, teraz na wersję 3D z dziećmi, kasety VHS w wersji oryginalnej 4:3, oczyszczonej, panoramicznej i uzupełnionej, DVD. Wkrótce pewnie Blu-ray i 3D. Ile jeszcze razy mam płacić za ten sam film?

Łącznie z gadżetami dla dzieci (miecze świetlne, kostiumy, zabawki, klocki lego) podejrzewam, że kwota wydanych przeze mnie pieniędzy zbliża się do 10 tys. zł.

Przykład gwiezdnej sagi jest dobrym materiałem do przedstawienia absurdalności prawa autorskiego w obecnym kształcie.

 / Fot. W24George Lucas stał się właścicielem praw autorskich do Gwiezdnych Wojen niejako przypadkowo. Film, który nakręcił dla 20th Century Fox za ich pieniądze, okazał się być kompletną klapą na przedpremierowych pokazach. Nawet sam Lucas dotknięty powszechną krytyką prezesów wytwórni, którzy zobaczyli film niezmontowany i bez dźwięku powiedział: "Cóż, nakręciłem po prostu kiepski film". Nawet dziś, oglądając trailer Nowej Nadziei bez muzyki Williamsa i montażu Richarda Chew, czuje się ten klimat niezrozumienia i krytyki.

Lucas zgodził się dokończyć film bez honorarium, ale prawa autorskie do Star Wars miały należeć od tego momentu do niego. Tak się jednak złożyło, że w procesie postprodukcji dobrał ludzi, którzy stworzyli z jego kiepskiego tworu majstersztyk. Przemontowali oni film, John Williams stworzył ścieżkę dźwiękową, która do dziś jest symbolem filmu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

jam
  • jam
  • 09.03.2012 00:56

głosowałeś na liberałów? to płać i nie marudź

Komentarz został ukrytyrozwiń
viechu1
  • viechu1
  • 08.03.2012 15:18

Świetny artykuł, zgadzam się w pełni z autorem. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Grzegorz, nikt nie twierdzi, że bilety do kina powinny być za darmo. Ale jednak chyba powinny być tańsze za drugim razem, prawda? Co do ściągania z sieci to w ogóle kompletne nieporozumienie. Cała ta kampania "Nie kradniesz samochodów, torebek... ale ściągasz z sieci, jesteś złodziejem" stawia dzieciaki na równi ze złodziejami samochodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile bilety do kina to jeszcze są w porządku, że się za nie płaci, bo przecież ktoś musi pokryć koszta prądu, sprzątania, konserwacji sprzętu i tak dalej, to żądanie pełnej sumy za coś pobranego z netu jest zupełnym absurdem.
Tak samo jak kary za udostępnianie muzyki. Przecież nikt nie udostępnia kompletnej płyty CD razem z okładką i pudełkiem do kopiowania. Na ogół w necie znajdują się utwory zgrane do mp3 czyli w miernej jakości ale "straty" wytwórnie sobie liczą jak za jakość z cd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@TomaszOsuch Nie mam niestety wyboru. Klasyczne Gwiezne Wojny po prostu lubię i dostarczają mi wielu wzruszeń. Ale uważam to rzeczywiście za absurd. Znam ludzi, którzy dla zasady nie wspierają już Lucasa. Ale to jakby się obrażać na koncert Mozarta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisze Pan o absurdalności prawa, ale moim skromnym zdaniem absurdem jest to, że z własnej woli zapłacił Pan tyle razy za jeden produkt.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@SoLyLuna Tak, wiem, czytałem, ściągnąłem i potem nawet kupiłem książkę :) Fantastyczna książka! Wszystkim gorąco polecam. Koniecznie! P. Wierzbicki - oczywiście ma Pan rację. Koncerny szykują się do batalii. Obawiam się jednak, że padną jak dinozaury, które uległy małym ssakom. Dinozaury nie wytrzymają innowacyjności Internetu. Jestem optymistą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł na miarę nowych czasów! Czytaj "N E X U S - NOWE CZASY" i zrozumiesz o co chodzi! Gangi korporacyjne nie poddadzą się tak szybko, pozbywając się "kury znoszącej złote jajka".

Komentarz został ukrytyrozwiń
SoLyLuna
  • SoLyLuna
  • 08.03.2012 13:19

Do poczytania w temacie artykułu
Lawrence Lessig "Wolna kultura"
Treść książki dostępna na jednej z licencji Creative Commons (by-nc-sa).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.