Facebook Google+ Twitter

H. Clinton o państwie palestyńskim: Zacznijcie negocjacje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-01 08:44

Amerykańska sekretarz stanu wezwała Izrael i Autonomię Palestyńską do rozpoczęcia negocjacji bez warunków wstępnych.

Hillary Clinton przebywa na Bliskim Wschodzie. Politycy rozmawiali przede wszystkim o osadnictwie żydowskim na Zachodnim Brzegu, które jest główną przeszkodą na drodze do osiągnięcia porozumienia.

Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas powtórzył, że warunkiem wznowienia rozmów pokojowych jest całkowite wstrzymanie osadnictwa żydowskiego na Zachodnim Brzegu oraz rozstrzygnięcie kwestii okupowanej przez Izrael arabskiej części Jerozolimy. Premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że Palestyńczycy wykorzystują osadnictwo do blokowania rozmów pokojowych. Amerykańska sekretarz stanu uznała natomiast, że Izrael znacząco ograniczył budowę osiedli i dlatego ich sprawę należy rozstrzygnąć już przy stole negocjacyjnym.

Amerykanie złagodzili swoje stanowisko wobec Izraela już we wrześniu. Palestyńczycy oskarżyli wówczas Waszyngton o wycofywanie się z wcześniejszych ustaleń kosztem pokoju. Mówią, że bez wstrzymania osadnictwa żydowskiego nie będą w stanie stworzyć swojego przyszłego państwa ze stolicą we wschodniej Jerozolimie. Na palestyńskich terytoriach mieszka prawie 300 tysięcy osadników żydowskich i ta liczba stale rośnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.