Facebook Google+ Twitter

Habemus Papam! Kim jest Jorge Mario Bergoglio?

13 marca kolegium kardynalskie wybrało następce Benedykta XVI. Nowym papieżem został kard. Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, który przyjął imię Franciszek. Jak wyglądała jego droga do Piotrowego Tronu?

Papież Franciszek I / Fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTIJorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 w Buenos Aires. Obronił dyplom z chemii po czym rozpoczął studia w seminarium w Villa Devato niedaleko stolicy Argentyny. 11 marca 1958 wstąpił do zakonu jezuitów i nadal kontynuował naukę w zakonnych domach studiów. Poświecił się m.in. naukom humanistycznym, filozofii, literaturze, psychologii i oczywiście teologii.

13 grudnia 1969 przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Ramóna José Castellano. Bergoglio został mistrzem nowicjatu w Villa Barilari, a następnie profesorem Wydziału Teologii i rektorem Colegio Maximo San Jose w San Miguel. Funkcję tę pełnił do roku 1986. Swoją pracę doktorską ukończył w Niemczech, po czym wrócił do Argentyny i objął stanowisko dyrektora duchownego Colegio del Salvador w Cordobie i ponownie rektora Colegio Maximo San Jose.

20 maja 1992 mianowany został biskupem pomocniczym Buenos Aires. Sakry biskupiej udzielił mu 27 czerwca 1992 arcybiskup Buenos Aires kard. Antonio Quarracino. W 1997 promowany został na arcybiskupa-koadiutora i objął ten urząd po śmierci kard. Quarracino w 1998 r. W tym samym roku został ordynariuszem dla wiernych rytów orientalnych, pełnił także funkcję Wielkiego Kanclerza Katolickiego Uniwersytetu Argentyny oraz wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

W 1997 r. wziął udział w Światowym Synodzie Biskupów w Watykanie, m.in. w specjalnej sesji poświęconej Kościołowi w Ameryce. W lutym 2001 roku papież Jan Paweł II wyniósł biskupa Jorge Mario Bergoglio do godności kardynalskiej, nadając mu tytuł prezbitera San Roberto Bellarmino. W latach 2005-2011 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Argentyny.

Będąc kardynałem kilkakrotnie powoływany był na stanowiska administracyjne w Kurii Rzymskiej. Pracował m.in. w Kongregacji Duchowieństwa, Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz w Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Był także członkiem Komisji ds. Ameryki Łacińskiej oraz zasiadał w Radzie Rodziny.

Po śmierci Jana Pawła II był jednym z najpoważniejszych papabile. Nieoficjalnie mówi się, że przegrał tylko z kard. Josephem Ratzingerem. W tym roku nie był wymieniany wśród faworytów. Po raz kolejny sprawdziła się stara rzymska maksyma mówiąca, że kto wchodzi na konklawe papieżem, wychodzi kardynałem. Kolegium Kardynalskie nowego papieża wybrało w piątym głosowaniu. Kardynał Jorge Mario Bergoglio został 266. następcą Świętego Piotra i pierwszym papieżem z Ameryki Południowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Papież jest wybierany dla ludu a nie urzędników .Mogą się z nim zgadać lub nie .Obecnie w Argentynie rządzą socjaliści , z papieżem im nie po drodze .
Natomiast mieszkańcy Argentyny są zachwyceni wyborem jak my w 1978r.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak Pis pis . Co jeszcze nowego się dowiesz , masz zdolności szybkiego przekazu . Najpierw pojedzie na zjazd mloździerzy do Argentyny a potem do Polski .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi odnosząc się do planów zaproszenia papieża Franciszka do Polski oświadczył, że kraj ten "dzięki wielkiej postaci Jana Pawła II cieszy się oczywiście względami Kościoła powszechnego oraz jego następców".

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Argentynie wiadomość o wyborze nowego papieża wywołała zdziwienie, a nawet niezadowolenie. "Nie może być!", "Nie mogliśmy mieć większego pecha!" - mieli wykrzykiwać urzędnicy w Casa Rosada. Lokalne media przypominają, że Jorge Mario Bergoglio jako głowa argentyńskiego Kościoła często krytykował politykę Kirchnerów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jorge Mario Bergoglio jest Argentyńczykiem włoskiego pochodzenia. Od 1998 roku był arcybiskupem Buenos Aires.

Urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w wielodzietnej rodzinie o włoskich korzeniach, ojciec był kolejarzem. Jego pradziadek pochodził z Piemontu.

Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku. Biskupem został w 1992 roku. Od 1997 roku był biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Godność kardynała otrzymał od Jana Pawła II 21 lutego 2001 roku.

Media zwracają uwagę, że w czasie konklawe w 2005 roku Bergoglio zdobył drugą największą liczbę głosów po Josephie Ratzingerze, który został wówczas wybrany na biskupa Rzymu.

Komentatorzy podkreślają znaczący wybór imienia nowego papieża, nasuwający skojarzenia ze św. Franciszkiem z Asyżu, utożsamianym z ubóstwem, skromnością i pokorą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 1570 roku Papież Pius V (1566-1572) utworzył w Córdobie pierwsze biskupstwo. W 1620 roku powstało biskupstwo w Buenos Aires, w 1806 roku w Salta, a w 1834 w San Juan de Cuyo. W 1859 roku Papież Pius IX (1846-1878) utworzył diecezję Parana, a sześć lat później bullą „Immutabili sua voluntate” podniósł diecezję Buenos Aires do rangi metropolii. Mimo antyklerykalnych działań masonerii Papież Leon XIII (1878-1903) utworzył kolejne diecezje (La Plata, Santa Fe, Tucuman).

Obecnie strukturę administracyjną Kościoła katolickiego w Argentynie stanowi 14 archidiecezji (w tym 13 metropolii), 51 diecezji (w tym obrządku maronickiego, ormiańskiego i ukraińskiego), 4 prałatury terytorialne, 1 egzarcha apostolska rytu grecko-melchickiego, ordynariat wiernych obrządku wschodniego i ordynariat wojskowy.

Łącznie struktura ta obejmuje około 2,7 tys. parafii, w których posługę duszpasterską pełni blisko 5,6 tys. księży (w tym ok. 2,2 tys. zakonnych), przy wsparciu około 10 tys. sióstr zakonnych i około 700 braci zakonnych. Kościół katolicki w Argentynie prowadzi 7 uniwersytetów i blisko 2,5 tys. szkół katolickich.

Po wyborze Papieża Franciszka Episkopat argentyński stanowi 3 kardynałów, 22 arcybiskupów i 92 biskupów. Wśród nich jest jeden Polak – ks. bp Józef Słaby, redemptorysta, od 2009 roku biskup prałatury terytorialnej w Esquel.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Historia Kościoła katolickiego w Argentynie liczy 500 lat. Spośród ponad 39 mln mieszkańców kraju rodzinnego nowego Następcy św. Piotra około 80 procent stanowią katolicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wink jak to Wink byle co myśli i byle co pisze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie rozśmieszyła wypowiedź niejakiego pana Głódzia, który stwierdził oburzonym tonem, że nic mu o nim nie wiadomo i w ogóle nigdy nie spotkał aktualnego papieża... :-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Lechu - czy nie zauważasz że jesteś już tutaj sam z twoja, prawda ?. Wszyscy wiedza, kim jest (Owo wielki Ojciec Rydzyk)? . Ale nikt go na siłę nie będzie ani leczył ani nawracał , błądzenie jest ludzka, rzeczą . Patrz co robi Bóg ? a nie mów na innych , wystarczy jeden komentarz i wszystko jasne . Jego czas się kończy i nie martw się zbytnio tym co on zrobił , powiedzial , ważne poco to powiedział , a to już dobry i sprawiedliwy Bóg na pewno wie , każdy z nas stanie przed sądem Chrystusowym i odpowiednia zapłata weżnie . Pan Powiedział pomsta do mnie należy , jak i również Ja dam darmo pragnącemu , szukajcie aż znajdziecie. ? Nie musisz być dużą papuga, takich szybko znienawidzą i będą ignorować , bądź czuły ale skromny i treściwy , też mam z tym problem , ale uczmy się przekazywać treściwe informacje , co za dużo to już nie jest zdrowe ?, a najlepiej oddaj to gniewowi Bożemu , On nikogo jeszcze nie zawiódł , każdy będzie sprawiedliwie osadzony i to z 100% dowodami wykroczeń , przestępstw za każde słowo , gdyż Pan powiedzial iż ani jedna jota nie przeminie aż to wszystko się wypełni , zaufaj w tym zupełnie Bogu , a On ci da lepsze zajęcie. Pozdrawiam cie serdecznie , Bóg nad wszystkim czuwa. !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.