Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

127 miejsce

Habsburgowie mówią o sobie. Od Szwajcarii do Bestwiny

O Habsburgach napisano wiele i nie sposób wszystko wyjaśnić i sprostować. - Byliśmy amoralni, ponieważ nie wierzyliśmy w bociany. Matka podkreślała swoją irlandzką i francuską krew i nigdy nie zgodziła się przyjąć narodowości niemieckiej - mówią polscy Habsburgowie.

- Jestem przede wszystkim Europejczykiem - mówił o sobie zmarły niedawno Otto von Habsburg, najstarszy syn ostatniego cesarza i cesarzowej Zyty, ostatni następca tronu austriackiego, tzw. Głowa Domu Habsburgów Lotaryńskich, współtwórca Unii Paneuropy i jej wieloletni prezydent, członek Parlamentu Europejskiego przez dwadzieścia lat.

Tysiącletni zamek Habsburg w Kantonie Aargau- Argowia w Szwajcarii. / Fot. Roland Zumbühl (Picswiss), Arlesheim (Commons:Picswiss project)Tysiącletnia historia tej rodziny zaczęła się w szwajcarskim kantonie Aargau - Argowii, w zamku Habsburg. Związany jest z nią nawet legendarny Wilhelm Tell, bo to on porwał Helwetów do powstania przeciw habsburskiej władzy. Habsburgowie przez wieki panowali w kilkunastu krajach Europy, w Ameryce Środkowej i Południowej oraz koloniach hiszpańskich i portugalskich, a także wżeniali się w królewskie rody. "Bella gerant alii, tu felix Austria nube." W 1740 roku, wraz ze śmiercią Karola VI, wygasła męska linia Habsburgów. Cesarz zdążył jednak wprowadzić sankcją pragmatyczną dziedziczność żeńską. Ostatnia z Habsburgów Maria Teresa wraz z mężem Franciszkiem Stefanem Lothringen założyła dynastię Habsburgów Lotaryńskich.

Polska linia Habsburgów zaczyna się od Karola Stefana, który przymierzał się do polskiego tronu. Był pierwszym żywieckim Habsburgiem. Ten prawnuk cesarza Leopolda II Habsburga, wnuk pierwszego księcia cieszyńskiego, dziadek moich rozmówców, otrzymał żywiecki majątek, zakupiony od rodziny Wielopolskich (a wcześniej Komorowskich). Miał trzech synów, Karola Olbrachta, Leona Karola i Wilhelma, wobec których miał monarchiczne plany.

Rozmawiam z Leonem Habsburgiem i Elżbietą Habsburg, ostatnimi żyjącymi z pięciorga dzieci Leona Karola Habsburga, ostatniego właściciela Bestwiny, majątku wydzielonego z dóbr żywieckich. Habsburgowie ponad 65 lat temu wyjechali z Polski, uciekając przed zbliżającym się frontem sowieckim.

Leon Habsburg w Bielsku Białej : "Tu czuję się bardzo dobrze i chętnie przyjeżdżam " / Fot. Fot. B. Romer KukulskaBarbara Romer Kukulska: Zdumiewające, że możemy prowadzić rozmowę po polsku.
Leon Habsburg :
- Urodziłem się w Żywcu w 1928 roku, gdzie mieszkaliśmy do śmierci dziadka, a wychowałem w Bestwinie, gdzie sie przenieśliśmy zgodnie z testamentem. Rodzice posyłali nas do polskich szkół i mieliśmy polskich nauczycieli w domu. Wspominam ciepło Witoldę Zabłocką i H. Wieczorek, nasze nauczycielki. Do dziś bywam w rodzinnej Bestwinie u moich kolegów i przyjaciół z czasów wspólnych zabaw z dzieciństwa.

Elżbieta Habsburg. Opowiada o szkole prowadzonej przez zakonnice w Bielsku, Siostry Notre Dame. / Fot. Fot. B. Romer KukulskaElżbieta Habsburg :- Byłam dzisiaj w Bielsku Białej, w mojej szkole, odnalazłam obie moje siostry na tablicy roku szkolnego 1939. To było bardzo wzruszające. Niestety, nie spotkałam już nikogo kto by mnie pamiętał. Mój polski jest już dziś słaby, ponieważ wiele lat spędziłam w USA, a studia medyczne przyczyniły się do zaniedbania języka polskiego. Leon i siostry mieli przez te lata ciągle kontakty i podtrzymywali polskie więzi.

BRK: Dlaczego przyjeżdżacie do Polski ?
Elżbieta Habsburg : - W Bestwinie jest pochowany nasz ojciec (przyp.Leon Karol), a w Żywcu nasi dziadkowie. Wracamy do korzeni, do miejsc z dzieciństwa. Odwiedzamy znajomych i przyjaciół, którzy byli i są nam bliscy, jak rodzina, mimo że to już druga generacja, różnica pokoleń nie ma znaczenia.

Jakie były emocje przy wjazdach do Polski?
Leon Habsburg.:- Za każdym razem gdy przekraczałem granicę, kontrola odbywała się z wielką uprzejmością ze strony służb granicznych, czasem z żartem i humorem. Gdy przyjeżdżam tutaj czuję się dobrze i wcale nie obco. Formalnie jestem ciągle obywatelem polskim. Nigdy nie wyrzekliśmy się obywatelstwa polskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (62):

Sortuj komentarze:

Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odsyłam też do najnowszej publikacji " Zamek w Bestwinie" link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy mijający rok do końca nie odpuści?
Nie darował mi ani jednego miesiąca bez smutnej uroczystości ostatniego pożegnania. A jeśli doliczę zgony znanych i sławnych, z którymi w jakiś sposób czuję się związana, to naprawdę jest mi niewesoło.
Zostało jeszcze 6 godzin...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Habsburg urodziła się w Żywcu.
przepraszam za wcześniejsze błędne podanie miejsca ur.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z przykrością i smutkiem zawiadamiam, że kilka dni temu odbyło się ostatnie pożegnanie zmarłej w Wiedniu dr Elżbiety Habsburg-Lothringen, urodzonej w Bestwinie w 1927 roku. ) na zdjęciu w artykule z białą przepasaką we włosach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.10.2012 11:26

Basiu, ceremonia dopiero się rozpocznie o g.15.
Jeśli znajdę czas, podskoczę tam.
Ale pewnie zrelacjonuje Ewa bądź Beata, które pilnie śledzą net.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, że nikt nie zrobił notki chociażby o ceremonii pogrzebowej Marii Krystyny która miała miejsce w Żywcu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poważnie Basiu- takie jest moje zdanie. Nie wystarczy poszperać w internecie. Czasmi art. pisze się "sercem"- tak, jak opisałaś to np. w tym materiale.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ BARBARA Romer Kukulska -

zgadzam się z Tobą, że informacja o śmierci śp. Marii Krystyny jest taka jedynie informacją.
Dlatego z całą powagą uważam, że powinnaś napisać o tej Wielkiej postaci sama Ty.
Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Dziękuję Beato, szkoda że informacja o śmierci Marii Krystyny jest taka "sucha" przekalkowana z mediów. A jest o niej sporo. Jest książka wywiad - rozmową z Nią. Chyba już wyszła druga. Można o Niej napisać ciekawie, wystarczy poszperać. Była atrakcją Żywca. Nawet tego lata syn znajomych, 12 latek , z wielkim przejęciem opowiadł mi , że zwiedzał żywiecki zamek a w Parku widział prawdziwą Księżną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.