Facebook Google+ Twitter

Haga:Były generał Zdravko Tolimir przed Trybunałem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-26 16:04

Przed międzynarodowym trybunałem dla byłej Jugosławii stanął były serbsko-bośniacki generał Zdravko Tolimir. Były generał jest ostatnim aresztowanym, który został oskarżony o popełnienie zbrodni na Bałkanach, którego proces rozpoczął się przed trybunałem ONZ.

Zdravko Tolimir był asystentem wciąż poszukiwanego przez haski trybunał generała armii Ratko Mladicia. Prokuratura oskarża go o ludobójstwo, w tym wymordowanie w 1995 roku w Srebrenicy prawie ośmiu tysięcy bośniackich muzułmanów. Pierwszym skazanym przez trybunał za tę zbrodnię był generał Radislav Krstić, który w 2004 roku został skazany na 35 lat więzienia.

Haski trybunał został powołany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w 1993 roku do ścigania osób oskarżonych o zbrodnie wojenne popełnione podczas wojen bałkańskich w latach 1990. Oskarżył 161 osób. 121 skazał, 40 wciąż sądzi. Dwóch oskarżonych - generał bośniackich Serbów Ratko Mladić i przywódca Serbów chorwackich Goran Hadžić - wciąż się ukrywa. Trybunał ma zakończyć swoją misję za niecałe trzy lata.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.