Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10479 miejsce

"Haiku" polskie - czy kilka sylab może opisać cały świat?

Haiku to popularna forma poezji, cechująca się szczególną oszczędnością formy na rzecz wieloaspektowej treści i ujęcia w kilku słowach pewnej emocji, ulotnego stanu ducha, zamknięcia w wierszu myśli na temat piękna otaczającego świata.

5-7-5 - tyle sylab mają kolejne wersy oryginalnego poematu haiku. W innych językach standard ten nie musi być przestrzegany, liczy się głównie umiejętność przekazania ważkiej treści czy oddania chwilowego przypływu emocji. Polacy nie gęsi - i swojego mistrza Haiku mają.
Dariusz Brzóska - Brzóskiewicz to znany wielu osobom wszechstronny twórca: dziennikarz, dramaturg, felietonista, udzielający się w różnych formach kultury. Haiku to jedna z niewielu rzeczy których trzema się konsekwentnie i do których regularnie powraca.
Tworzone od ponad 20 lat krótkie poematy tego autora zaskakują. Jak bardzo? Idealnym wstępem do recenzji będzie krótki utwór muzyczny, na który kiedyś przypadkiem natrafiłam na antenie radiowej Trójki...Od razu wiedziałam, że za tym utworem skrywa się coś interesującego. Niedługo potem w moje ręce trafił tomik Dariusza Brzóski - Brzóskiewicza "Haiku 2.2."
I tak zaczęła się niespodziewana przygoda.

Język polski należy do trudnych, ale bardzo elastycznych. Biorąc go na warsztat okazuje się, że pozwana nam na tworzenie niesamowitych rzeczywistości, za pomocą słów, których używamy na co dzień. Potencjał jeżyka jest niewyczerpany, nie wszyscy jednak z niego korzystamy.

Kto korzysta?

Pozwólmy sobie pominąć odpytywanie się nawzajem z umiejętności językowych.
Jeśli jednak istnieje forma sztuki traktująca język polski naprawdę wyjątkowo, to jest to poezja.

Zapomnijmy jednak o wielkich poetach, których tomy trzymamy na półkach. Nie oszukujmy się - niewielu po nie sięga. Wymagają...wysiłku...skupienia uwagi...cierpliwości i odrobiny wiedzy.

Poezja to słowo poważne - haiku ma zaś w sobie nutę naturalnej egzotyki, sama forma wywołuje naszą ciekawość co do skrywanej treści.

Haiku nie da się jednak czytać szybko. To drobne wycinki rzeczywistości, których do swoich tomów autor "Haiku 2.2" wybrał
ponad 300!
Uśmiech sam się formuje na myśl o poemacie na temat dentysty, czy też o "Wesołym Igloo". Napotykamy też jednak "Sny o Srebrenicy" i koszmarach wojennych.
Mnóstwo zamieszczonych w "Haiku" utworów to skumulowane w kilku wyrazach dowcipy, czy też zabawne gry słowne. Wiele jest też prostych, ale wymownych urywków dotykających rzeczywistości trudnej.


Książkę trzymałam cały czas pod ręką. W chwili wolnej otwierałam na losowej stronie i pozwalałam się zaskoczyć tekstem i skumulowanej w nim treści.
Jeden wiersz na stronie to zaledwie kilka słów. Przy wielu wierszach miałam jednak ochotę wziąć ołówek i uzupełnić te
większości puste stronice własnymi rysunkami, uwagami, czy przemyśleniami, które akurat się pojawiły w kontekście przeczytanego haiku.
Luźne skojarzenia, proste wiersze, niejednokrotnie zaskakujący dobór słów tworzący rzeczywistość językową na nowo.

Specyficzne i oryginalne - ale niewątpliwie haiku!

Dariusz Brzóska - Brzóskiewicz praktykuje od lat, tworząc informacje o rzeczywistości, które absorbują i potrafią zaciekawić.
Cieszy się słowami i radość tę przelewa na proste strofy.
Projekt poboczny, który urósł na bazie haiku Brzóski - Brzóskiewicza to "Haiku Fristajl", współtworzony m.in. ze Stanisławem Soyką. Jest to muzyczna podróż oparta na tekstach Brzóskiewicza, która dzięki interesującym aranżacjom i wkomponowanej w to poezji pozwala pomyśleć o naszej codzienności jak o
rzeczywistości interesującej, niemal egzotycznej.

Powodów, by sięgnąć po "Haiku" jest więc wiele.
Mnogość zabaw językowych, różnorodna tematyka, ale nie wymagająca dłuższego skupienia forma...do czasu jednak.
Haiku jest krótkie - łatwo więc je zapamiętać, nawet mimowolnie. Przychodzi potem na myśl w najmniej spodziewanej chwili.
Zaskakuje i towarzyszy nam później pozostawiając przyjemną świadomość, że poezja nie jest taka zła...
Dariusz Brzóska - Brzóskiewicz

HAIKU część II

Seria: Ojczysty - dodaj do ulubionych

Wyd. Narodowe Centrum Kultury

stron 362

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.