Facebook Google+ Twitter

Haiti: Brak informacji o Polakach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-13 11:19

Polskie placówki nie mają żadnych informacji o Polakach przebywających na Haiti. Wczoraj wieczorem wyspę nawiedziło silne trzęsienie ziemi, które spowodowało liczne zniszczenia. Sejsmologowie mówią, że były to najsilniejsze wstrząsy od ponad 200 lat.

Na razie nie ma nawet szacunkowych doniesień o liczbie ofiar. Agencje donoszą jednak o wielu zabitych i rannych. Karel Zelenka z haitańskiej filii Catholic Relief Services, głównej kościelnej organizacji charytatywnej w Stanach Zjednoczonych, informował swoich amerykańskich kolegów, że "są chyba tysiące zabitych ludzi", i doszło do ogromnej katastrofy, a w stolicy Haiti widać unoszące się kłęby pyłu.

Wstrząsy zniszczyły wiele domów, w gruzach legły też siedziba misji pomocowej Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz pałac prezydenta. Ambasador Haiti w Meksyku potwierdził, że Rene Preval żyje.
Polskie służby konsularne bezskutecznie próbują nawiązać kontakt z Haiti. Za opiekę nad Polakami na tej wyspie odpowiada ambasada w stolicy Kolumbii. Mirosława Kubas - Paradowska - konsul w polskiej ambasadzie w Bogocie zapowiedziała, że próby kontaktu z Haiti będą kontynuowane o świcie, czyli za kilka godzin.

Trzęsienie ziemi wywołało panikę, z czego korzystają szabrownicy wynoszący co się da ze sklepów.
Z powodu trzesienia ziemi nie ma kontaktu z pracownikami organizacji pomocowych, które mieściły się w pobliżu zniszczonego budynku misji ONZ. Nieznany jest los między innymi pracujących dla UNICEF-u i Światowego Programu Żywienia.

Stany Zjednoczone, Kanada, Francja i kraje Ameryki Łacińskiej obiecały pomoc Haiti.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.